Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v
… více »Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »$ ./Required/run-alice Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: edu/cmu/cs/stage3/alice/authoringtool/JAlice Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: edu.cmu.cs.stage3.alice.authoringtool.JAlice at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:217) at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method) at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:205) at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:321) at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:294) at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:266) Could not find the main class: edu.cmu.cs.stage3.alice.authoringtool.JAlice. Program will exit.můžete poradit? díky
./run-aliceZdar Max
http://alice.org/downloads/authoringtool/linux/Alice-2.0.0.tar.gz tar xvfz Alice-2.0.0.tar.gz cd Alice/Required/ ./run-alicePokud toto uděláš na 64bit systému, tak se ti to nespustí a vyplivne ti to hlášku :
Alice/Required/jogl/lib/linux-i586/libjogl_drihack.so: wrong ELF class: ELFCLASS32 (Possible cause: architecture word width mismatch)Asi by to možná chtělo 64bit jogl(OpenGL bindings for java), nebo spíše 32bit javu, což jsem v Arch GNU/Linuxu zařídil instalací 32bit javy z auru :
yaourt -S bin32-jreA následně jsem spustil alici s 32bit javou (upravil jsem "run-alice", zadal jsem na začátku celou cestu k 32bit java) a po spuštění jsem dostal chybku :
java.lang.IndexOutOfBoundsException: Invalid index at javax.swing.DefaultRowSorter.convertRowIndexToModel(DefaultRowSorter.java:497) ...Což teda podle googlu vypadá, že mám asi moc novou javu, se kterou to asi nefachčíkuje :-/. Tak jsem zkusil naladit trochu starší 32bit javu "jdk-5.0u22-dlj-linux-i586.bin", v Arch GNU/Linuxu takto :
yaourt -S bin32-jdk-java5Poté jsem znovu upravil run-alice a dal tam plnou cestu k java :
/opt/bin32-jdk-java5/bin/java -classpath ./gnu/getop...A už to sviští po kluzišti :)
wget -c http://alice.org/downloads/test/installers/Alice3BetaInstaller-Complete-3.0.0.2.10-linux.sh chmod 755 Alice3BetaInstaller-Complete-3.0.0.2.10-linux.sh ./Alice3BetaInstaller-Complete-3.0.0.2.10-linux.shPoté už jen stačí vlézt do adresáře s nainstalovanou Alice a spustit :
cd ...???.../Alice3Beta/ ./alice.shPokud máme 64bit systém, tak musíme opět použít 32bit javu, ale tentokrát už nám to bude fachčíkovat s novým jre 6u24. Takže upravit alice.sh a dodat kompletní cestu k aktuální 32bit verzi jre a můžeme si hrát :).
sh alice64bit.sh).
Tiskni
Sdílej: