Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Pokud je napriklad uvedeno, ze je potreba 256MB ram, znamena to, pokud budu mit pameti min tak to nepojede vubec nebo pomalu?
Co muze zpusobovat, ze mi nekdy liveCD funguje a nekdy ne? Samozrejme to same. Uz se mi podarilo nainstalovat Unity linux. Nyni to zkousim znovu a dostanu se k tomu, ze mi to normalne nabehne do prihlaseni, pak se uspesne prihlasim, jenze to je vse. Nabehne plocha a krome mysi uz nic nefunguje. Navic se mi nekdy nezobrazi vsechny ikony na plose. A to nahodne.
Zkousel jsem asi 20 ruznych druhu linuxu (liveCD). A u tretiny mi to ani nedobehne do konce, nekdy se sice dockam nabehnuti systemu, ale je to neovladatelne. Sice vydrzim cekat az se mi za deset minut otevre okno, ale pouzivat se to tak neda.
Takze: delam nekde chybu nebo je ten HW tak zastaraly, ze to proste nepujde? Maxdata Vision 450T, 600MHz, 192MB ram. Pamet budu rozsirovat na 512MB.
Par "linuxu" co jsem zkousel mi behala normalne (treba Puppy), jenze to bylo tak omezene, ze to pro me ucely nedostacuje.
Když chceš srovnávat rychlost, nemůžeš přeci dát vedle sebe moderní distribuci a systém z roku 2003.
Hoď tam třeba Debian 3 a srovnej rychlost, určitě tam rozdíl bude znatelný
Nebo nebuď prase a nesnaž se na starší stroj dávat livecd s pár MB ram...
Když chceš srovnávat rychlost, nemůžeš přeci dát vedle sebe moderní distribuci a systém z roku 2003.Problém bude hlavně v použitých „bloated“ aplikacích a vůbec bordelu, co je v dnešních distribucích typu Ubuntu. Zapni htop, dej řadit podle využité paměti, a zamysli se, jestli skutečně potřebuješ Pulse Audio, GDM, Network Managor a ostatní žrouty, co tam budou (naštěstí je nepoužívám, takže nevím). Potom je pokilluj a kdyžtak i zabraň jejich spouštění při startu, nebo to rovnou odinstaluj. Dá se tím dosáhnout obrovské úspory paměti.
Hoď tam třeba Debian 3 a srovnej rychlost, určitě tam rozdíl bude znatelnýFujble. Ty historické aplikace se musí krásně používat… Není problém dát poslední Debian s grafickým rozhraním (Fluxbox) na stoj s 64 MiB RAM a ještě dost zbude.
Debian má v repozitářích oba jmenované.
Skus dhclient eth0
Zkousel jsem asi 20 ruznych druhu linuxu (liveCD). A u tretiny mi to ani nedobehne do konce, nekdy se sice dockam nabehnuti systemu, ale je to neovladatelne. Sice vydrzim cekat az se mi za deset minut otevre okno, ale pouzivat se to tak neda.Srovnávej srovnatelné. Linux ti z LiveCD jede pomalu, windows ti z LiveCD nejedou vůbec. Tzn 1.0 pro Linux (ať už jakoukoli distribuci, která alespoň naběhne). Nepoužívej LiveCD. Máš pomalou CDROMku, možná i chybovou. Jednoduše a krátce, nepoužívej LiveCD, pořiď si alespoň Live USB. Pokud notebook nemá USB, tak se na to celé vykašli, protože seznámení s linuxem pro nováčka na předpotopním počítači ti může spíš zkazit dojem, než cokoli jiného. Linuxáci sice říkají, že Linux rozjedeš na všem možnym, ale jde o to, jak ten výsledek vypadá a co to stojí práce.
Dojem uz je zkazeny ;)Jo, hochu, to je ale tvoje smůla, ne naše :). Sám sis ho způsobil.
LiveCd pouzivam protoze to je nejrychlejsi.Mýlíš se, a v případě tvého počítače se zvlášť mýlíš, protože ti pořádně nefunguje CDROM. Já jsem dlouho žádnou nekupoval a ty starší kousky mi taky nefungují správně. Ale každopádně LiveCD je z Live systémů většinou ta nejpomalejší možnost. Na rychlých sítích jako u sebe doma nebo v práci používám bootování z Internetu, na pomalejších sítích většinou buď z USB nebo z lokálního bootovacího serveru.
Ted mam na disku Ubuntu 10 a Debian 6.Ok.
V Ubuntu se bojim hnout mysi aby se mi nezavaril disk,Tak to máš něco hodně špatně, nejspíš zaplněnou paměť, pokud ti pohyb myši způsobuje cokoli s diskem. To je docela problém a chce to vyzkoušet LXDE, případně XFCE, než se vůbec posuneš někam dál.
Debian jde celkem dobre. Cekam az mi prijde ta pamet, doufam, ze se zmena ze 192 na 512MB projevi.Nemusíš ani čekat, stačí se naučit používat nějaký nástroj, který ti prozradí, kolik se používá swapu a kolik fyzické paměti. Mimochodem, přítelkyně má Fedoru 14 (náročnost snad zhruba podoboná jako Ubuntu) na stolním počítači s 512 MB RAM a v rozumné míře jí funguje všechno včetně OpenOffice a Flashe.
Na kompa se starym procakem a 192MB ram opravdu ubuntu nacpat nejde (nebo i jde, ale ne normalnim zpusobem).Tak ono stačí navyknout si na nenormální způsoby, já třeba instaloval Gentoo na pentium 166 MHz, 64 MB RAM (nebo tehdy už možná rozšířeno na 128).
Jo taky si pamatuju instalaci slackware 4.0 na 386ce s 8 mb ramky a grafickym prostředím , start trval asi 4 minuty a svůj účel to splnilo .
Jde o to ujasnit si co chceš a pokud si psal že chceš airmon a htop tak ani neinstaluj grafické prostředí ale nainstaluj si jen to co potřebuješ.
Vyzkoušej návod Minimální ubuntu a uvidíš že ti to poběží i na tak málo ramky.
pro připojení kabelového internetu dáš
sudo dhclient eth0
pro aktualizaci sudo apt-get update ; apt-get upgrade
pak nainstaluj například prostředí lxde
sudo apt-get install lubuntu-desktop
sudo reboot
a mělo by ti to běhat i na 192Mb ram.
Tiskni
Sdílej: