abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?

    22.4.2011 11:18 rado3105 | skóre: 11
    Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Přečteno: 685×
    S gentoo mam skusenosti len ako s desktopom. Doteraz som pouzival na serveri ubuntu, ale nie je to to co by mi seklo(casto rozne problemy, rozne verzie ubuntu rozne navody, je to proste cele akosi rozhadzane). S CentOS nemam skusenosti, ale davnejsie som sa hral s Fedorou.

    Rad by som bol keby ste aj napisali preco si myslite ze dany system je lepsi a preco nie. Vdaka

    Odpovědi

    22.4.2011 11:43 ext3fs
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Do komercni sfery kdo chce setrit a chce Enterprise tak CentOS. Jinak Debian. A na server pro hrani je to uplne jedno.
    22.4.2011 19:28 rado3105 | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Nainstaloval som centos - ale nemohol som sa tam dostat na smokeping stranku(nefungoval apache, aj ked bol nainstalovany). Celkovo moje skusenosti s centos su take, ze kym na nejaku instalaciu v gentoo alebo ubuntu treba 5 krokov v centos treba 50. Taktiez sa mi moc nepozdavali navody po internete.

    S gentoo som mal doteraz len dobre skusenosti(mnozstvo vynikajucich navodov, jednoducha instalacia programov - sice dlhsia - ale vsetko nieco stoji). Tak som nakoniec nainstaloval gentoo, este to odladim a uvidim ako to bude v ostrej prevadzke. Zatial bezi vsetko ako ma.

    Sabayon - som mal, ale je tam nainstalovanych strasne vela zbytocnosti, a celkovo je pomaly, a komunita reaguje pomalsie na chyby ako gentoo(i ked je to gentoo, ale aj nie je).
    pavlix avatar 23.4.2011 17:01 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Nainstaloval som centos - ale nemohol som sa tam dostat na smokeping stranku(nefungoval apache, aj ked bol nainstalovany). Celkovo moje skusenosti s centos su take, ze kym na nejaku instalaciu v gentoo alebo ubuntu treba 5 krokov v centos treba 50. Taktiez sa mi moc nepozdavali navody po internete.
    Moje zkušenost je přesně opačná.
    S gentoo som mal doteraz len dobre skusenosti(mnozstvo vynikajucich navodov, jednoducha instalacia programov - sice dlhsia - ale vsetko nieco stoji). Tak som nakoniec nainstaloval gentoo, este to odladim a uvidim ako to bude v ostrej prevadzke. Zatial bezi vsetko ako ma.
    Gentoo je krásná věc na učení, ale ze skušenosti mám pocit, že v něm všechno trvá déle a častěji se to rozbije. Ale mám ho rád.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    pavlix avatar 22.4.2011 12:02 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Děláš někde chybu.

    Podle mě, pokud znáš a používáš Gentoo, tak už musíš mít určitou vlastní představu. A Gentoo a CentOS jsou tak diametrálně odlišné systémy, že mezi nimi prostě nemůžeš mít problém si vybrat.

    Jinak osobní tip... Gentoo je pro fajnšmekry, CentOS je stabilní prostředí po provoz služeb, podobně jako Debian. Kompromisem by byla Fedora. Na Ubuntu na serveru příliš nevěřím, i když jsem ho tak taky používal.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    22.4.2011 12:13 ikarr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    CentOS, pokud to není kritické nasazení tak klidně Fedora
    22.4.2011 14:07 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Pro produkční nasaení určitě CentOS. Fedoru na nějakých ,serverech` mám, ale nic moc, má příliš krátký cyklus a update stylem přechodu na novou verzi člověk na serveru taky neocení.
    22.4.2011 12:35 VM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Osobně na server: Debian, Gentoo.
    22.4.2011 14:27 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Záleží na tom, jaké služby ten server má poskytovat, jestli na něm poběží nějaké aplikace třetích stran apod. Spousta aplikací je certifikována pro RHEL, takže já volím CentOS.
    22.4.2011 14:33 Miška | skóre: 31 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Cokoliv co dobre znate
    To s cim si nejlip poradite. Ja osobne bych na server uz Gentoo nedaval - kompilace sezerou hodne casu a nez to ma clovek odladeny, tak to trva a co teprv updatey a podobne. Pokud si rozumite s Gentoo, Sabayon by asi stal za zkousku, ale zadnou zkusenost s nim nemam. Ja na serveru mam openSUSE, ale to proto, ze to je binarni distro ktery znam a vim, ze kdyby neco, tak si poradim. A to bych rek, ze je u serveru nejdulezitejsi - aby to pro admina nebyla cizi distribuce a do neceho tam porad nevrazel (jako ja na Debianu), ale dokazal tam vsechny zasahy delat rychle a efektivne.
    22.4.2011 16:46 x00
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Na server jedine OWL.
    22.4.2011 20:41 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    S Gentoom na serveroch tiez nemam az take dobre skusenosti - Gentoo je urcite vyborne distro, ale ked sa o to ma starat viac ludi, tak cim je ta distrubucia "stabilnejsia" a menej narocna na udrbzbu, o to menej problemov zvykne byt.
    22.4.2011 22:09 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Pokud si muzes vybrat tak nevahej a vyber CentOS. Na serveru je nejdulezitejsi stabilita o kompatibilita. Ne ze by Gentoo bylo spatne, ale na server se proste uz z pricipu nehodi. CentOS nainstalujes a potom uz jen jednou za cas udelas yum update a nic neresis. Jeste se mi nestalo, ze by po updatu neco prestalo fungovat, coz o Gentoo tvrdit nemuzu.
    Max avatar 22.4.2011 22:33 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co odporucate na server Gentoo alebo CentOS?
    Do enterprise sféry zadarmo asi jedině s centos, jinak debian. Návodů pro CentOS/RedHat/Fedora jsou tuny, to samé pro debian/ubuntu.
    Různé verze ubuntu a různé návody? Myslím si, že serverové věci se nastavují stále stejně, jen uživatelské věci se trochu liší, což člověka na serveru nemusí vůbec trápit.
    Jinak místo hledáním step2step návodů, které na chlup odpovídají zvolené distribuci, bych se spíše zaměřil na pochopení konfigurace danné služby a pak nebude problém nikdy s ničím, protože člověk zjistí, že je to všude skoro stejné.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.