Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
jde mi o tohle, udělal bych: cesta=pwd echo $cesta ted vypise /home/neco/slozka a ja potřebuju tohle: ls $cesta/FILES, jenže mě nějakým záhadným způsobem to nejde, vypíše se to jako: ls pwd/FILES a já bych chtěl ls /home/neco/slozka/FILES Poradíte,prosím?díky
Řešení dotazu:
cesta=pwd
to je blbost ne
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=pwd
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
pwd
pepe@PC-Pepe:~$
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=`pwd`
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
/home/pepe
pepe@PC-Pepe:~$
cesta=pwd $cesta /usr/lib
pochopto
$ cesta=pwd
$ $cesta
/home/pepe
$ ls $cesta/.wine
ls: nelze přistoupit k pwd/.wine: Adresář nebo soubor neexistuje
$ cesta=`pwd`
$ ls $cesta/.wine
dosdevices drive_c system.reg userdef.reg user.old user.reg
$
jestli jsem to dobre pochopil tak pokazde asi nejsi v $HOME .... nebo se pletu???
ls -l $HOME/.wine
Mozno by nebolo na skodu venovat o par chvil viac zadaniu, resp. popisu problemu.
Akokolvek, pokial pouzivas bash (zrejme aj ine shell-y to maju implementovane), tak mozes aktualne umiestnenie vypisovat takto:
echo ${PWD}
Avsak, z tvojho popisu mam taky dojem, ze si si precital nespravny alebo nespravne pochopil daky navod na nete. Spomenul si presuvanie kdekolvek, ale si treba uvedomit, ze aplikacia pwd nie je spion, ona len vypise aktualne umiestnenie a to je vsetko.
Kazdopadne, skus si toto:
cd /home/neco/slozka ls ${PWD}/FILES
Dovod, preco to tebe neslo s pouzitim pwd ti uz bol vysvetleny. CESTA=pwd berie ako hodnotu premennej string (text) pwd, zatialco CESTA=$(pwd) berie ako premennu vystup programu pwd. Takze pri nacitani vystupu programu do premennej je spravny zapis nasledovny:
PREMENNA=$(aplikacia)
pwd - aplikacia
PWD - vstavana premenna v bash-i
Vystupy pri oboch su rovnake.
Tiskni
Sdílej: