Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
jde mi o tohle, udělal bych: cesta=pwd echo $cesta ted vypise /home/neco/slozka a ja potřebuju tohle: ls $cesta/FILES, jenže mě nějakým záhadným způsobem to nejde, vypíše se to jako: ls pwd/FILES a já bych chtěl ls /home/neco/slozka/FILES Poradíte,prosím?díky
Řešení dotazu:
cesta=pwd
to je blbost ne
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=pwd
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
pwd
pepe@PC-Pepe:~$
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=`pwd`
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
/home/pepe
pepe@PC-Pepe:~$
cesta=pwd $cesta /usr/lib
pochopto
$ cesta=pwd
$ $cesta
/home/pepe
$ ls $cesta/.wine
ls: nelze přistoupit k pwd/.wine: Adresář nebo soubor neexistuje
$ cesta=`pwd`
$ ls $cesta/.wine
dosdevices drive_c system.reg userdef.reg user.old user.reg
$
jestli jsem to dobre pochopil tak pokazde asi nejsi v $HOME .... nebo se pletu???
ls -l $HOME/.wine
Mozno by nebolo na skodu venovat o par chvil viac zadaniu, resp. popisu problemu.
Akokolvek, pokial pouzivas bash (zrejme aj ine shell-y to maju implementovane), tak mozes aktualne umiestnenie vypisovat takto:
echo ${PWD}
Avsak, z tvojho popisu mam taky dojem, ze si si precital nespravny alebo nespravne pochopil daky navod na nete. Spomenul si presuvanie kdekolvek, ale si treba uvedomit, ze aplikacia pwd nie je spion, ona len vypise aktualne umiestnenie a to je vsetko.
Kazdopadne, skus si toto:
cd /home/neco/slozka ls ${PWD}/FILES
Dovod, preco to tebe neslo s pouzitim pwd ti uz bol vysvetleny. CESTA=pwd berie ako hodnotu premennej string (text) pwd, zatialco CESTA=$(pwd) berie ako premennu vystup programu pwd. Takze pri nacitani vystupu programu do premennej je spravny zapis nasledovny:
PREMENNA=$(aplikacia)
pwd - aplikacia
PWD - vstavana premenna v bash-i
Vystupy pri oboch su rovnake.
Tiskni
Sdílej: