Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
jde mi o tohle, udělal bych: cesta=pwd echo $cesta ted vypise /home/neco/slozka a ja potřebuju tohle: ls $cesta/FILES, jenže mě nějakým záhadným způsobem to nejde, vypíše se to jako: ls pwd/FILES a já bych chtěl ls /home/neco/slozka/FILES Poradíte,prosím?díky
Řešení dotazu:
cesta=pwd
to je blbost ne
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=pwd
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
pwd
pepe@PC-Pepe:~$
pepe@PC-Pepe:~$ cesta=`pwd`
pepe@PC-Pepe:~$ echo $cesta
/home/pepe
pepe@PC-Pepe:~$
cesta=pwd $cesta /usr/lib
pochopto
$ cesta=pwd
$ $cesta
/home/pepe
$ ls $cesta/.wine
ls: nelze přistoupit k pwd/.wine: Adresář nebo soubor neexistuje
$ cesta=`pwd`
$ ls $cesta/.wine
dosdevices drive_c system.reg userdef.reg user.old user.reg
$
jestli jsem to dobre pochopil tak pokazde asi nejsi v $HOME .... nebo se pletu???
ls -l $HOME/.wine
Mozno by nebolo na skodu venovat o par chvil viac zadaniu, resp. popisu problemu.
Akokolvek, pokial pouzivas bash (zrejme aj ine shell-y to maju implementovane), tak mozes aktualne umiestnenie vypisovat takto:
echo ${PWD}
Avsak, z tvojho popisu mam taky dojem, ze si si precital nespravny alebo nespravne pochopil daky navod na nete. Spomenul si presuvanie kdekolvek, ale si treba uvedomit, ze aplikacia pwd nie je spion, ona len vypise aktualne umiestnenie a to je vsetko.
Kazdopadne, skus si toto:
cd /home/neco/slozka ls ${PWD}/FILES
Dovod, preco to tebe neslo s pouzitim pwd ti uz bol vysvetleny. CESTA=pwd berie ako hodnotu premennej string (text) pwd, zatialco CESTA=$(pwd) berie ako premennu vystup programu pwd. Takze pri nacitani vystupu programu do premennej je spravny zapis nasledovny:
PREMENNA=$(aplikacia)
pwd - aplikacia
PWD - vstavana premenna v bash-i
Vystupy pri oboch su rovnake.
Tiskni
Sdílej: