Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Dobrý den, prokousávám se nastavením gitu a základy všeobecně. Do teď jsem pracoval s svn a minimálně nastavení a checkout mi přišel jednodušší, než u gitu.
Na svém linuxovém serveru jsem v projektu zavolal příkaz git init, který mi v projektu vytvořil ".git". Projekt jsem commitnul do repozitáře. Nyní bych ale rád na svém mackbooku zavolal git clone, abych si udělal kopii, upravil soubory a commitnul na serveru, ale jak si se mi to nedaří.
Když na svém počítači zavolám:
git clone https://server/du_git.git
dostanu odpověď:
Cloning into du_git...
error: SSL certificate problem, verify that the CA cert is OK. Details:
error:14090086:SSL routines:SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE:certificate verify failed while accessing https://server/du_git.git/info/refs
fatal: HTTP request failed
jasný, dokážu vyčíst, v čem je problém, ale nevím jak ho řešit, nevím například, kde mi git vytvořil repozitář.
Jak mohu dál postupovat, aby bych dostal klon repozitáře do svého počítače? resp. se připojil do git repozitáře projektu? Děkuji
GIT_SSL_NO_VERIFY=true
Jinak by samozřejmě bylo úplně nejlepší nainstalovat kořenový certifikát, jinak použití SSL nebude až tak moc neprůstřelné.
Git při klonování vypisuje informace, kam se data stáhla. Zpravidla vytváří složku podle názvu repozitáře, v tomto případě du_git
.
Ahoj díky za link. Použil jsem direktivu, kterou jsi mi poradil a dostanu:
http://server/gitosis-admin.git/info/refs not found: did you run git update-server-info on the server?
takže určitě blbě odkazuju
https://...
a teďka http://...
, takže buď špatně anonymizuješ (pokud tam máš autentizaci, tak to je nadbytečná práce, a pokud nemáš, tak ti to dřív nebo později stejně někdo prokoukne ;c)), nebo někde jinde děláš chybu.
Každopádně se (opět) dá velmi lehce najít něco (pravděpodobně) relevantního: http://www.jedi.be/blog/2009/05/06/8-ways-to-share-your-git-repository/#apachehttp (aneb že se má spustit příkaz git update-server-info
v repu).
Je to jako věštit z rozbité křišťálové koule, takže pokud nemíníš o svém setupu říct nic víc bližšího, konkrétnějšího, tak nedovedu lépe poradit, než že za tebe budu googlit tvoje chybové hlášky. Na svém linuxovém serveru jsem v projektu zavolal příkaz git init, který mi v projektu vytvořil ".git". Projekt jsem commitnul do repozitáře.
Na serveru vytvoř repozitář příkazem git init --bare a nic do něj necommituj. Někde jinde si pak vytvoř repozitář s pracovním adresářem (tj. git init bez volby --bare), commitni do něj první verzi a tu pushni na server:
git push $url master
Tiskni
Sdílej: