abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP

    7.5.2011 15:58 Vlastimil Brezina
    Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Přečteno: 774×
    Dobry den, mam nastaveny Squid jako transparentni proxy. Mam nastaveny ACL restrikce na urcite IP adresy, tzn. blokace stranek a klicoveho obsahu. Vse funguje bez problemu. Jak ale omezit primo konkretniho uzivatele, nikoliv jen IP. Mam centralni uloziste uctu na LDAP serveru. Tzn. chtel bych blokovat obsah pepovi, at se prihlasi z jakehokoliv PC, nikoliv jen urcitou IP. Dekuji za pomoc.

    Odpovědi

    7.5.2011 16:35 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Zrušte transparentní proxy a udělejte z toho normální proxy, u kterého zapnete přihlašování uživatelů.
    8.5.2011 20:11 Vlastimil Brezina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Děkuji,doporučil byste mi nějaké "jednoduché" (Debian) howto, nejlépe v češtine?
    8.5.2011 23:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Tady jsou nějaké příklady konfigurace (v angličtině): Configuration examples: Authentication. Pro české návody se zkuste porozhlédnout tady na Abíčku nebo na Root.cz.
    8.5.2011 21:56 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Pokud uzivatele v AD preradis do skupiny ktera nebude mit ve squidu nakonfiguovany pristup pres LDAP helper, tak by to slo a bylo by to i transparentni.

    Squid LDAP

    NN
    8.5.2011 23:06 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    tak by to slo a bylo by to i transparentni
    To těžko. Transparentní proxy server je proto transparentní, protože o něm prohlížeč neví. A když o něm neví, nemůže mu posílat žádné informace (třeba o uživateli).
    8.5.2011 23:26 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Myslim, transparentni pro bezneho uzivatele tzn. by se pouze presunulo konto do jine skupiny. Myslim ten proces blokace uzivatele.

    NN
    9.5.2011 08:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Jak se transparentní Squid dozví, od kterého uživatele je ten který požadavek?
    9.5.2011 08:30 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Letošní spotřeba koulí bude obzvláště vysoká :-)
    9.5.2011 09:00 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Ja mluvim o procesu blokovani ne o typu proxy.

    NN
    9.5.2011 09:08 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Aha. Takže nic k dotazu.
    9.5.2011 09:11 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    K dotazu jsem uz reagoval, jen nechci aby doslo k nedorozumneni.

    NN
    9.5.2011 09:14 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Jenže ta vaše odpověď nebyla k dotazu. Tazatel nemá zprovozněné přihlašování uživatelů ke Squidu a má Squid nakonfigurovaný jako transparentní proxy. Takže musí z transparentního režimu přejít na normální proxy, a pak zprovoznit přihlašování uživatelů.
    Bilbo avatar 10.5.2011 01:08 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Např. se spustí na všech mašinách odkud se může pepa připojovat identd. Squid se nakonfiguruje aby se ptal ident (ident_lookup on) a nakonfiguruje se tam pak patříčné omezení. Sice se zvýší trochu latence (Squid pošle ident request a čeká na odpověď), ale jelikož ident jde po lokální síti, tak si toho nejspíš nikdo nevšimne.
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
    10.5.2011 07:55 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    To ale funguje jen za předpokladu, že je na počítači přihlášen jen jeden uživatel, a hlavně že máte pro daný systém službu identd k dispozici a že vrací správné údaje. Pokud máte v síti počítače s Windows, nebo se tam můžou připojovat počítače, které nemáte ve správě, tenhle způsob se použít nedá.
    Bilbo avatar 10.5.2011 12:07 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    identd funguje i s více přihlášenými uživateli (ident protokol vrací uživatele na základě dvojice portů - zdrojového a cílového + IP adresy toho kdo se ptá), jak jste přišel na to, že to funguje jen s jedním?

    A ani počítače s windows nejsou problém - jen na sourceforgi jsem našel asi 3 různé identd servery pro Windows (počítám jen ty co neposílají fake údaje ale skutečné), např. http://sourceforge.net/projects/identdwin/

    Předpokládám, že pokud tam jsou nějaké stroje z MacOSX tak ani to nebude problém (má to střeva z BSD, takže identd bude možná dokonce i v základu)

    Jediné co je problém (identdem neřešitelný) jsou počítače ve vlastní správě (tedy uživatel má na systému roota nebo administrátora), pokud ale takové počítače nejsou (nebo případně pokud jsou, ale je přijatelné řešení např. tyto od proxy odstřihnout), nasazení nic nebrání.
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
    10.5.2011 12:55 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Některý z těch ident serverů pro Windows jste zkoušel? Možná už je situace jiná, ale před pár lety nebyl použitelný žádný.
    Bilbo avatar 11.5.2011 02:45 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Squid a restrikce vuci uzivateli, nikoliv IP
    Nezkoušel, síť s Windows neprovozuji, takže netuším jak moc kvalitní jsou ty servery. Předpokládám, ale že nějaký použitelný by mohl existovat (byť to třeba nebude na sourceforgi) a v tom případě by to k řešení vést mohlo, nicméně jelikož tazatel ani neřekl co za počítače tam v síti má (jestli Linuxy, Windowsy, BSD, Macy, nebo nějakou směsku), tak to nebudu zjišťovat (pokud tam má třeba jen Linuxy a BSD, tak vcelku není co řešit a identd půjde bez problémů).
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.