Debian dnes slaví 32 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Policisté zadrželi odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského, který daroval ministerstvu spravedlnosti za tehdejšího ministra Pavla Blažka (ODS) bitcoiny v miliardové hodnotě, a zajistili i darovanou kryproměnu. Zadržení Jiřikovského může být podle ministerstva důležité k rozuzlení kauzy, která vypukla koncem května a vedla ke konci Blažka. Zajištění daru podle úřadu potvrzuje závěry dříve publikovaných právních
… více »Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném převzetí podílu ve výrobci čipů Intel. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Akcie Intelu v reakci na tuto zprávu výrazně posílily. Trump minulý týden označil Tana za konfliktní osobu, a to kvůli jeho vazbám na čínské společnosti, čímž vyvolal nejistotu ohledně dlouholetého úsilí Intelu o obrat v hospodaření. Po pondělní schůzce však prezident o šéfovi Intelu hovořil příznivě.
Společnost Purism stojící za linuxovými telefony a počítači Librem má nově v nabídce postkvantový šifrátor Librem PQC Encryptor.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.2. Přehled novinek v Changelogu. Vypíchnou lze vylepšené GUI.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. V březnu spustil předprodej hodinek Pebble Time 2 (tenkrát ještě pod názvem Core Time 2) za 225 dolarů s dodáním v prosinci. Včera představil jejich konečný vzhled (YouTube).
Byla oznámena nativní podpora protokolu ACME (Automated Certificate Management Environment) ve webovém serveru a reverzní proxy NGINX. Modul nginx-acme je zatím v preview verzi.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost Perplexity AI působící v oblasti umělé inteligence (AI) podala nevyžádanou nabídku na převzetí webového prohlížeče Chrome internetové firmy Google za 34,5 miliardy dolarů (zhruba 723 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Reuters. Upozornila, že výše nabídky výrazně převyšuje hodnotu firmy Perplexity. Společnost Google se podle ní k nabídce zatím nevyjádřila.
Intel vydal 34 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20250812 mikrokódů pro své procesory řešící 6 bezpečnostních chyb.
Ahojte, mám takový dotaz, který se mi nedaří nikde dohledat...
Když připojím v GNOME nějaký flash disk nebo externí disk do USB, normálně se připojí a zobrazí se soubory.
Mě ale zajímá, co se děje při odpojení: když kliknu pravým tlačítkem na ikonu daného zařízení, jsou tam tři možnosti: odpojit, vysunout a bezpečně odebrat.
Odpojit je asi to samé jako umount
, vysunout je u CD nebo DVD asi to samé jako eject
, u ostatních zařízení je to nejspíše zase umount
.
Ale jaký příkaz volá volba bezpečně odebrat? Protože tato volba jako jediná přímo odpojí dané zařízení od napájení (dmesg
vypíše toto: usb 3-2: USB disconnect, address 4
). A tenhle příkaz bych docela rád zjistil. Neví někdo?
Řešení dotazu:
eject /dev/sdX
.
Díky, to jsem také zkoušel, ale napájení to nevypne...
Vážně by mě zajímalo, jak to dělá ta možnost „bezpečně odebrat“ v GNOME, že to vypne i napájení...
udisks --detach /dev/sdX
.
Také se dá zařízení přepnout do suspendu pomocí zapsání "suspend" do souboru /sys/devices/.../.../usbX/X-Y/power/level
. Pro konkrétní zařízení je nutno nalézt správný soubor. Například echo suspend > /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1a.0/usb3/3-1/power/level
.
udisks --monitor-detail
se při bezpečném odebrání děje:
job-changed: /org/freedesktop/UDisks/devices/sdb job underway: FilesystemUnmount, initiated by uid 1000 changed: /org/freedesktop/UDisks/devices/sdb Showing information for /org/freedesktop/UDisks/devices/sdb native-path: /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1a.7/usb1/1-3/1-3:1.0/host29/target29:0:0/29:0:0:0/block/sdb device: 8:16 device-file: /dev/sdb presentation: /dev/sdb by-id: /dev/disk/by-id/usb-XXX_A400000000000542-0:0 by-id: /dev/disk/by-uuid/XXX by-path: /dev/disk/by-path/pci-0000:00:1a.7-usb-0:3:1.0-scsi-0:0:0:0 detected at: Út 10. květen 2011, 22:59:29 CEST system internal: 0 removable: 1 has media: 1 (detected at Út 10. květen 2011, 22:59:29 CEST) detects change: 1 detection by polling: 1 detection inhibitable: 1 detection inhibited: 0 is read only: 0 is mounted: 0 mount paths: mounted by uid: 0 presentation hide: 0 presentation nopolicy: 0 presentation name: presentation icon: size: XXX block size: 512 job underway: no usage: filesystem type: vfat version: FAT32 uuid: XXX label: drive: vendor: XXX model: XXX YYY revision: 1100 serial: A400000000000542 WWN: detachable: 1 can spindown: 0 rotational media: Yes, unknown rate write-cache: unknown ejectable: 0 adapter: Unknown ports: similar devices: media: compat: interface: usb if speed: 480000000 bits/s ATA SMART: not available job-changed: /org/freedesktop/UDisks/devices/sdb job underway: no job-changed: /org/freedesktop/UDisks/devices/sdb job underway: DriveDetach, initiated by uid 1000 removed: /org/freedesktop/UDisks/devices/sdbDůležité jsou části
FilesystemUnmount
a DriveDetach
.
Stejné akce u mě vyvolá udisks --umount /dev/sdb
a udisks --detach /dev/sdb
.
Tiskni
Sdílej: