abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.6. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    4.6. 10:46 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 04:33 | Nová verze

    Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.6. 03:44 | Komunita

    Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 19:44 | Nová verze

    Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:44 | IT novinky

    Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1838 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci

    10.5.2011 13:31 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Přečteno: 697×
    Zdravím,

    po aktualizaci Gentoo na openrc 0.8.2-r1 se mi trochu rozhádala síť. Bylo to horší, ale opravil jsem to alespoň do stavu, kdy po startu všechno funguje. Při startu se mi však stále zobrazuje chybová hláška k tap0:
     * Bringing up interface lo
     *   127.0.0.1/8 ...
     [ ok ]
     *   Adding routes
     *     127.0.0.0/8 via 127.0.0.1 ...
     [ ok ]
     * Bringing up interface br0
     *   Creating bridge br0 ...
     *   Adding ports to br0
     *     eth0 ...
     [ ok ]
     *     tap0 ...
     *     Cannot add non-existent interface tap0 to br0
    INIT: Entering runlevel: 3
     * Bringing up interface br0
     *   Destroying bridge br0 ...
     [ ok ]
     *   Creating bridge br0 ...
     *   Adding ports to br0
     *     eth0 ...
     [ ok ]
     *     tap0 ...
     [ ok ]
     *   192.168.3.100/24 ...
     [ ok ]
     *   Adding routes
     *     default via 192.168.3.1 ...
     [ ok ]
    
    Na serveru běží KVM, síť přes Vde Switch, konfigurace.

    Nevíte, co se mohlo pokazit?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    AraxoN avatar 10.5.2011 13:49 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Ak si spravil update baselayout, tak musíš prepísať konfigurák /etc/conf.d/net. Tu je o tom viac: Migration Guide
    10.5.2011 14:26 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Aktualizoval jsem na baselayout-2.0.2 a openrc-0.8.2-r1, na tu migrační stránku jsem se podíval hned po ukončení aktualizace, ale pro síť je tam jen velmi jednoduchý příklad.

    vde a net.br0 jsem přesunul do runlevelu boot, zkusím ještě změnit
    bridge_add_eth0="br0"
    bridge_add_tap0="br0"
    
    teď to mám zatím takto:
    config_eth0=( "null" )
    
    tuntap_tap0="tap"
    config_tap0=( "null" )
    
    # vyhozeno po prechodu na openrc 0.8.2-r1
    # soucasne bylo nutno startovat br0 a vde v boot
    # RC_NEED_br0="net.eth0 net.tap0"
    
    bridge_br0="eth0 tap0"
    config_br0=( "192.168.3.100/24 brd 192.168.3.255")
    routes_br0=( "default via 192.168.3.1" ) 
    
    AraxoN avatar 10.5.2011 23:59 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Chystám sa na update koncom týždňa. Možno potom budem vedieť viac.
    11.5.2011 11:41 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Včera jsem to nemohl otočit, tak jsem připravil změnu a dnes po restartu to bylo ještě horší.
    * Bringing up interface br0
     *   ERROR: interface br0 does not exist
     *   Ensure that you have loaded the correct kernel module for your hardware
     * ERROR: net.br0 failed to start
     * Bringing up interface eth0
     *   Creating bridge br0 ...
     *   Adding ports to br0
    INIT: Entering runlevel: 3
     * Bringing up interface br0
     *   192.168.3.100/24 ...
     [ ok ]
     *   Adding routes
     *     default via 192.168.3.1 ...
     [ ok ]
    
    Zatím jsem to vrátil a jdu hledat nějakou novou dokumentaci.
    11.5.2011 12:26 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    musí se v tomto případě generovat nový initrd?
    11.5.2011 16:16 Petr | skóre: 10 | blog: mlz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Hlavni rozdil je, ze parametry nejsou bash pole, ale retezce

    Viz /usr/share/doc/openrc-0.8.2-r1/net.example PM
    11.5.2011 17:14 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Toho jsem si všiml, ale nedával jsem tomu velikou váhu. Teď jsem to upravil, ale nějaká chybka je tam pořád.

    cat /etc/conf.d/net
    config_eth0="null"
    
    tuntap_tap0="tap"
    config_tap0="null"
    
    RC_NEED_br0="net.eth0 net.tap0"
    bridge_br0="eth0 tap0"
    config_br0="192.168.3.100/24 brd 192.168.3.255"
    routes_br0="default via 192.168.3.1"
    
    ifconfig
    br0       Link encap:Ethernet  HWaddr 02:8c:36:17:f6:2c  
              inet addr:192.168.3.100  Bcast:192.168.3.255  Mask:255.255.255.0
              inet6 addr: fe80::8c:36ff:fe17:f62c/64 Scope:Link
              UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
              RX packets:3314 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:591 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:0 
              RX bytes:378622 (369.7 KiB)  TX bytes:62367 (60.9 KiB)
    
    eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 68:b5:99:4f:c6:4c  
              inet6 addr: fe80::6ab5:99ff:fe4f:c64c/64 Scope:Link
              UP BROADCAST RUNNING PROMISC MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
              RX packets:4029 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:1089 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:1000 
              RX bytes:617992 (603.5 KiB)  TX bytes:144962 (141.5 KiB)
              Interrupt:19 
    
    lo        Link encap:Místní smyčka  
              inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
              inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
              UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
              RX packets:30 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:30 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:0 
              RX bytes:2844 (2.7 KiB)  TX bytes:2844 (2.7 KiB)
    
    tap0      Link encap:Ethernet  HWaddr 02:8c:36:17:f6:2c  
              inet6 addr: fe80::8c:36ff:fe17:f62c/64 Scope:Link
              UP BROADCAST RUNNING PROMISC MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
              RX packets:485 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
              TX packets:3312 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
              collisions:0 txqueuelen:500 
              RX bytes:70314 (68.6 KiB)  TX bytes:482216 (470.9 KiB)
    
    Zkontroloval jsem konfiguraci jádra, ta se neměnila, CONFIG_TUN tam mám. Vlastně to funguje, ale něco kolem tap0 a br0 se asi nestartuje ve správném pořadí.
    2.6.2011 18:44 Ivan Vecera | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci

    Zkus pouzit misto:
    RC_NEED_br0="net.eth0 net.tap0"

    toto:
    rc_net_br0_need="net.eth0 net.tap0"

    contyk avatar 3.6.2011 09:12 contyk | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    rc_need_br0="net.eth0 net.tap0"

    Stary dobry net.example je v dokumentaci k openrc.
    3.6.2011 09:30 Ivan Vecera | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci

    Oboji je spravne, rc_net_*_need lze taktez dat do /etc/rc.conf

    Navic s rc_net_<IF>_{need,use,after,before,provide} se daji delat se siti (a nejen s ni) opravdu kouzla.
    Treba
    rc_net_br0_provide="net"
    rc_net_eth0_provide="!net"

    zpusobi, ze sluzby, ktere zavisi na net, se nastartuji az bude nahozeny br0. Jinymi slovy, ze eth0 neposkytuje net zavislost.

    contyk avatar 3.6.2011 17:45 contyk | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Mel jsem za to, ze tyto volby se uvadeji v /etc/rc.conf.
    6.6.2011 15:55 Ivan Vecera | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Ja taky, ale funguje to i tady (/etc/conf.d/net)
    6.6.2011 16:21 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    To je právě s Gantoo ta zábava, když se vývojáři domluví, jak je to správně a změní to. Mimochodem ten příklad se závislostí na síti je dost zajímavý, nenapadá mě teď, jak to použít, ale je dobré o tom vědět.

    Já jsem pro VDE volil tu nejjednodušší konfiguraci, abych to pak při upgradech byl schopný upravit a už toto mne slušně rozhodilo.
    7.6.2011 16:47 Ivan Vecera | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Ja neco takoveho (zavislosti site) pouzivam na virtualizacnim hostu.
    8.6.2011 22:56 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Mám to asi podobně. Místo VMware ESX používám Gentoo a na něm běží virtualizované Debiany. A teď po restartu jsem musel zase dělat reload Apache na jednom z nich, protože naběhl špatně.

    Možná tedy budu muset také řešit závislosti sítě.
    5.6.2011 20:08 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo: rozbitá síť po po aktualizaci
    Díky, tak tohle pomohlo, výsledek vypadá dobře:
     * Bringing up interface lo
     *   127.0.0.1/8 ...
     [ ok ]
     *   Adding routes
     *     127.0.0.0/8 via 127.0.0.1 ...
     [ ok ]
     * Bringing up interface eth0
     *   null ...
     [ ok ]
     * Bringing up interface tap0
     *   Creating Tun/Tap interface tap0 ...
     [ ok ]
     *   null ...
     [ ok ]
     * Bringing up interface br0
     *   Creating bridge br0 ...
     *   Adding ports to br0
     *     eth0 ...
     [ ok ]
    INIT: Entering runlevel: 3
    
    Už jsem to nastavil ve čtvrtek, ale otočil jsem to až dnes. Vedlejším efektem je, že ve virtualizovaném stroji už nemusím po startu systému dělat reload Apache a ten teď startuje správně.

    Ještě jednou díky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.