Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
30 16 * * 1,2,3,4,5 dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.ShutdownV Ubuntu by to snad mohlo fungovat taky.
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.Shutdown
" a stisknutí Enteru by se měl počítač okamžitě začít vypínat. Jestli to bude fungovat, budeme moci pokračovat s crontabem.
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop
"?
Takže pokročíme ke crontabu. Ten se stará o spouštění příkazů v nastavený čas. "crontab -l
" vypíše nastavení pro aktuálního uživatele, "crontab -e
" umožní editaci. Pak stačí vložit ten řádek, který jsem uvedl v prvním příspěvku.
"30 16 * * 1,2,3,4,5
" znamená, že v 30 minut, 16 hodin, jakéhokoliv dne v měsíci, jakéhokoliv měsíce, od pondělí do pátku se příkaz spustí. Více v "man 5 crontab
".
Spusť si terminál a staň se rootem:
$ sudo bash
nebo:
$ su
Po zadání následujícího příkazu se Ti bude PC vypínat v 16:30.
# echo "30 16 * * * root poweroff" >/etc/cron.d/poweroff
Vysvětlení nalezneš v CronHowto.
# cat /var/log/syslog |grep -i cron # cat /etc/cron.d/poweroff
Příkaz poweroff se z cronu spustil, ale s chybou 127 tj. command not found
. Zadej tedy celou cestu k programu tj. /sbin/poweroff
.
Pokud Ti to ani po této úpravě nebude fungovat, opět pošli výpisy.
echo tvojeHeslo | sudo -S halt
echo tvojeHeslo | sudo -S shutdown -h 16:30
To je ukázka jak by se to v žádném případě dělat nemělo. Co si třeba přečíst dokumentaci k sudo NOPASSWD.
# vim /etc/sudoers ALL ALL=NOPASSWD: /sbin/poweroff, /sbin/shutdown, /sbin/reboot
Nyní může každý uživatel spouštět tři výše uvedené příkazy pomocí sudo bez zadání hesla.
Tiskni
Sdílej: