Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
30 16 * * 1,2,3,4,5 dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.ShutdownV Ubuntu by to snad mohlo fungovat taky.
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.Shutdown
" a stisknutí Enteru by se měl počítač okamžitě začít vypínat. Jestli to bude fungovat, budeme moci pokračovat s crontabem.
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop
"?
Takže pokročíme ke crontabu. Ten se stará o spouštění příkazů v nastavený čas. "crontab -l
" vypíše nastavení pro aktuálního uživatele, "crontab -e
" umožní editaci. Pak stačí vložit ten řádek, který jsem uvedl v prvním příspěvku.
"30 16 * * 1,2,3,4,5
" znamená, že v 30 minut, 16 hodin, jakéhokoliv dne v měsíci, jakéhokoliv měsíce, od pondělí do pátku se příkaz spustí. Více v "man 5 crontab
".
Spusť si terminál a staň se rootem:
$ sudo bash
nebo:
$ su
Po zadání následujícího příkazu se Ti bude PC vypínat v 16:30.
# echo "30 16 * * * root poweroff" >/etc/cron.d/poweroff
Vysvětlení nalezneš v CronHowto.
# cat /var/log/syslog |grep -i cron # cat /etc/cron.d/poweroff
Příkaz poweroff se z cronu spustil, ale s chybou 127 tj. command not found
. Zadej tedy celou cestu k programu tj. /sbin/poweroff
.
Pokud Ti to ani po této úpravě nebude fungovat, opět pošli výpisy.
echo tvojeHeslo | sudo -S halt
echo tvojeHeslo | sudo -S shutdown -h 16:30
To je ukázka jak by se to v žádném případě dělat nemělo. Co si třeba přečíst dokumentaci k sudo NOPASSWD.
# vim /etc/sudoers ALL ALL=NOPASSWD: /sbin/poweroff, /sbin/shutdown, /sbin/reboot
Nyní může každý uživatel spouštět tři výše uvedené příkazy pomocí sudo bez zadání hesla.
Tiskni
Sdílej: