Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Řešení dotazu:
30 16 * * 1,2,3,4,5 dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.ShutdownV Ubuntu by to snad mohlo fungovat taky.
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.Shutdown
" a stisknutí Enteru by se měl počítač okamžitě začít vypínat. Jestli to bude fungovat, budeme moci pokračovat s crontabem.
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop
"?
Takže pokročíme ke crontabu. Ten se stará o spouštění příkazů v nastavený čas. "crontab -l
" vypíše nastavení pro aktuálního uživatele, "crontab -e
" umožní editaci. Pak stačí vložit ten řádek, který jsem uvedl v prvním příspěvku.
"30 16 * * 1,2,3,4,5
" znamená, že v 30 minut, 16 hodin, jakéhokoliv dne v měsíci, jakéhokoliv měsíce, od pondělí do pátku se příkaz spustí. Více v "man 5 crontab
".
Spusť si terminál a staň se rootem:
$ sudo bash
nebo:
$ su
Po zadání následujícího příkazu se Ti bude PC vypínat v 16:30.
# echo "30 16 * * * root poweroff" >/etc/cron.d/poweroff
Vysvětlení nalezneš v CronHowto.
# cat /var/log/syslog |grep -i cron # cat /etc/cron.d/poweroff
Příkaz poweroff se z cronu spustil, ale s chybou 127 tj. command not found
. Zadej tedy celou cestu k programu tj. /sbin/poweroff
.
Pokud Ti to ani po této úpravě nebude fungovat, opět pošli výpisy.
echo tvojeHeslo | sudo -S halt
echo tvojeHeslo | sudo -S shutdown -h 16:30
To je ukázka jak by se to v žádném případě dělat nemělo. Co si třeba přečíst dokumentaci k sudo NOPASSWD.
# vim /etc/sudoers ALL ALL=NOPASSWD: /sbin/poweroff, /sbin/shutdown, /sbin/reboot
Nyní může každý uživatel spouštět tři výše uvedené příkazy pomocí sudo bez zadání hesla.
Tiskni
Sdílej: