Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Miredo mam nainstalovane (Ubuntu 10.04, 10.10). Nastaven server teredo.nic.cz, vse chodi, ale casem (i behem nekolika hodin) nelze na cilovy stroj dopingnout pritom adresa je porad tataz a chova se to tak nejak divne. Na strojich s windows 7 kde je defaultne Teredo zapnute jsem jeste nevidel aby to fungovalo. Pokazdy kdyz vidim win 7 a mam k strojku pristup tak zadavam kame.net a ocekavam tancici zelvu a jeste jsem ji na windows nevidel tancovat.
Vice se mi osvedcilo gogo.
Zkuste nainstalovat balik gw6c a nebo gogoc - je to totez. Napr v Ubuntu 10.04 je k dispozici jen gw6c a v 10.10 zas jen gogoc.
Pokud tyto baliky mate v repu Vaseho distra tak je zprovozneni IPv6 zalezitost jedineho prikazu pod rootem.
Gogo funguje pekne akorat je velka vzdalenost k jejich serverum, casto se meni IP, ale na vyzkouseni a pohrati si s novym protokolem v poho staci.
V projektu gogo si lze vytvorit ucet a nastavit v kongiguracnich souborech prihlaseni k nemu coz zajisti na jednom stroji vzdy stejnou IPv6 jez se nemeni. Toto mi nikdy nefungovalo a dost jsem se s tim natrapil. Funguje to ve win xp po nainstaleni grafickeho gogo klienta, ale zas neslo se na stroj prihlasit z venku (konkretne na Apache webserver) firewall vypnut uplne, ale porad hluchy. Pristup na IPv6 weby pres prohlizec vsak fungoval a adresa IPv6 byla pevna jenze z venku nedostupna takze zas to bylo takovy polovicaty.
Nejsem spokojen ani s he.com. opet po case neni stroj dostupny z okolniho sveta.
Dokud nebude nativni IPv6 tak to porad bude takove polovicate.
Jestli ma te dva pocitace tak muzete si nastavit IPv6 na lokalni siti a pohrat si taky. Pripadne si vytvorit virtualni server, zapnout si na nem IPv6 dle navodu ve wiki a experimentovat tzn prihlasit se na virtual a odtud testovat spojeni na domaci PC.
Rychlost u Tereda/Mireda je OK, Gogo je uz o poznani slabsi. Stejne tak he.com.
Tiskni
Sdílej: