Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Miredo mam nainstalovane (Ubuntu 10.04, 10.10). Nastaven server teredo.nic.cz, vse chodi, ale casem (i behem nekolika hodin) nelze na cilovy stroj dopingnout pritom adresa je porad tataz a chova se to tak nejak divne. Na strojich s windows 7 kde je defaultne Teredo zapnute jsem jeste nevidel aby to fungovalo. Pokazdy kdyz vidim win 7 a mam k strojku pristup tak zadavam kame.net a ocekavam tancici zelvu a jeste jsem ji na windows nevidel tancovat.
Vice se mi osvedcilo gogo.
Zkuste nainstalovat balik gw6c a nebo gogoc - je to totez. Napr v Ubuntu 10.04 je k dispozici jen gw6c a v 10.10 zas jen gogoc.
Pokud tyto baliky mate v repu Vaseho distra tak je zprovozneni IPv6 zalezitost jedineho prikazu pod rootem.
Gogo funguje pekne akorat je velka vzdalenost k jejich serverum, casto se meni IP, ale na vyzkouseni a pohrati si s novym protokolem v poho staci.
V projektu gogo si lze vytvorit ucet a nastavit v kongiguracnich souborech prihlaseni k nemu coz zajisti na jednom stroji vzdy stejnou IPv6 jez se nemeni. Toto mi nikdy nefungovalo a dost jsem se s tim natrapil. Funguje to ve win xp po nainstaleni grafickeho gogo klienta, ale zas neslo se na stroj prihlasit z venku (konkretne na Apache webserver) firewall vypnut uplne, ale porad hluchy. Pristup na IPv6 weby pres prohlizec vsak fungoval a adresa IPv6 byla pevna jenze z venku nedostupna takze zas to bylo takovy polovicaty.
Nejsem spokojen ani s he.com. opet po case neni stroj dostupny z okolniho sveta.
Dokud nebude nativni IPv6 tak to porad bude takove polovicate.
Jestli ma te dva pocitace tak muzete si nastavit IPv6 na lokalni siti a pohrat si taky. Pripadne si vytvorit virtualni server, zapnout si na nem IPv6 dle navodu ve wiki a experimentovat tzn prihlasit se na virtual a odtud testovat spojeni na domaci PC.
Rychlost u Tereda/Mireda je OK, Gogo je uz o poznani slabsi. Stejne tak he.com.
Tiskni
Sdílej: