GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
-rw-r--r-- 1 www-data www-data 958 15. kvě 09.31 xp.sps
-rw------- 2 pol pol 376712 21. pro 19.48 pr1.pdfTak ho nemuze nikdo precist pac www-data na nej nema zadna prava. Dalo by se to resit pomoci ACL, ale radeji bych jine reseni pokud by to bylo mozne. Predstavoval bych si to tak, ze vse co se nakopiruje do slozky s WebDAV soubory bude mit automaticky nastavena prava pro others na rwx.
/etc/apache2/envvarsnastavil umask na 0000. Kdyz tam vlozim soubor jako user z XP pres WebDAV tak to ma prava
-rw-rw-rw- 1 www-data www-data 4233 15. kvě 11.21 update.txtTed jeste zbyva doresit jak to udelat abych tam nakopcil jako user pol v Linuxu soubor a ten byl automaticky citelny pro usera pristupujiciho pres WebDAV.
cp- nikoliv vytvarim. Mluvim ted o uzivatelskem uctu co mam na linuxu. Nepristuju pres WebDAV.
-rw------- 1 pol www-data 597777 15. kvě 13.37 kvm.pdfUzivatel pristupujici pres WebDAV soubor neprecte.
Tiskni
Sdílej: