Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 26. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 26 vychází z Wine 11.0, D3DMetal 3.0, DXMT 0.72, Wine Mono 10.4.1 a vkd3d 1.18. Do 17. února lze koupit CrossOver+ se slevou 26 %.
KiCad je nově k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit [Mastodon, 𝕏].
ondra@ondra-laptop ~ $ winecfg fixme:mixer:ALSA_MixerInit No master control found on ThinkPad Console Audio Control, disabling mixer fixme:wave:JACK_DriverProc error loading the jack library libjack.so.0, please install this library to use jackA přestane hrát zvuk ze sluchátek. Pokud je odpojím, zvuk z bedniček hraje. V Alsamixeru jsem zjistil, že wine z nějakého záhadného důvodu ztlumí (mute) Headphone. Pokud ho zase "odmutuju", tak zvuk hraje vesele i ze sluchátek. Nevíte někdo, co s tím? ArchLinux, KDE 4.6.3, čistou Alsu (žádné pulseaudio, ani nic podobného).
$ lsmod | grep snd snd_hrtimer 1660 0 snd_hda_codec_analog 80912 1 snd_seq_dummy 1455 0 snd_seq_oss 28052 0 snd_seq_midi_event 5332 1 snd_seq_oss snd_seq 48705 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi_event snd_hda_intel 21738 4 snd_seq_device 5100 3 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq snd_hda_codec 73739 2 snd_hda_codec_analog,snd_hda_intel snd_pcm_oss 37890 0 snd_hwdep 6134 1 snd_hda_codec snd_mixer_oss 14851 1 snd_pcm_oss snd_pcm 71032 4 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_pcm_oss snd_timer 18992 4 snd_hrtimer,snd_seq,snd_pcm snd 55132 18 snd_hda_codec_analog,snd_seq_oss,snd_seq,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_hda_codec,snd_pcm_oss,snd_hwdep,snd_mixer_oss,snd_pcm,thinkpad_acpi,snd_timer soundcore 5986 1 snd snd_page_alloc 7017 2 snd_hda_intel,snd_pcm
Tiskni
Sdílej: