Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
-p tcp --synJinak je odpoved v podstate, ano. NN
nat
, ale do výchozí tabulky. Někde také musíte tu komunikaci do řetězce syn-flood
přesměrovat. Pak také musíte některé pakety odmítnout – když dáte do všech pravidel v řetězci RETURN
, jenom donutíte jádro udělat ta porovnání, ale paket projde. Poslední pravidlo s -j RETURN
je zbytečné – když paket projde až na konec řetězce, vrátí se zpracování do nadřazeného řetězce tak jako tak.
Nakonec asi to nejdůležitější – mám pochybnosti o smysluplnosti takového řešení. Obrana proti DoS útoku na firewallu na cílovém stroji má pouze velice úzké pásmo účinnosti – pokrývá prakticky jen případ, kdy komunikaci ještě stíhá zpracovat jádro, ale už by se nestíhalo předávat to do uživatelského prostoru. Pokud se ještě stíhá předávat do uživatelského prostoru, je lepší udělat obranu tam, protože daná aplikace asi komunikaci rozumí lépe a ví, co má odmítnou, aby to mělo nejmenší následky. Naopak když už nebude stíhat ani jádro, pravidla na vnitřním firewallu to nezachrání (naopak situaci zhorší, protože přidají jádru práci navíc).
Někdy cca od ledna do března jsem narazil na text, kde někdo tvrdil, že přežil masivní DoS, když nahradil DROP za pomoci -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable, někdo mu útočil na apache, tak spočítal/vypsal spojení z jedné IP adresy, ty přidal do iptables s timhle atributem a linux přežil tam, kde komerční firewally padaly ...
Nemam to ověřený, jak jsem dostal, v rss čtečce mam asi 10 zdrojů ... teď jsem to nenašel.
Tiskni
Sdílej: