Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Zdravim, neviete cim by to mohlo byt?
Taktiez chcem pustit pesnicku, ktora ma napr. znak ruskej abecedy, neotvori ju, taktiez slovenske a ceske znaky.
v /etc/make.conf mam:LINGUAS="en sk cz"
/etc/locale.gen:
en_US ISO-8859-1
en_US.UTF-8 UTF-8
cs_CZ ISO-8859-2
cs_CZ.UTF-8 UTF-8
sk_SK ISO-8859-2
sk_SK.UTF-8 UTF-8
Taktiez napr. ked otvorim terminal pripojim sa na server na ktorom bezi ubuntu v slovenskom jazyku, take neukazuje mi dobre znaky.Vdaka
Řešení dotazu:
locale-gen
a zazajímal bych se o výstup příkazu locale
. Problém se zobrazováním se může týkat utf8, čili bych si přečetl co o lokalizaci (locale, utf8) píšou v gentoo handbooku, jestli byly při instalaci provedeny všechny potřebné kroky, případně pokud to není známo tak to preventivně projít a zkontrolovat.
cat /etc/env.d/02locale
LANG="cs_CZ"
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=""
cat /etc/locale.gen en_US ISO-8859-1 en_US.UTF-8 UTF-8 cs_CZ ISO-8859-2 cs_CZ.UTF-8 UTF-8
cat /etc/make.conf
CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
LINGUAS="cs"
MAKEOPTS="-j5"
FEATURES="-sandbox parallel-fetch"
CCACHE_SIZE="1G"
LANGUAGE="CZECH"
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
USE="-microsoft freedom mmx sse sse2 nls sse3 -X"
takze si tam dopln tu slovenstinu a nakonec spustis:
locale-gen
Pro jistotu jeste emergni glib a zkontroluj jestli mas nastavenou USE nls.
Tiskni
Sdílej: