V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Dokázal by mi někdo poradit s následujícím problémem nebo spíše vysvětlit toto chování? Snažím se na routeru odchytávat nežádoucí DNS dotazy pomocí iptables. Dlouho jsem bojoval s modulem string, protože mi ignoroval řetezce obsahující tečku. Pak jsem našel něčí podobné řešení ze kterého jsem odvodil toto:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|03|com" --algo bm -j DROPCož funguje jak chci.
Nicméně není mi jasné, proč je tečka nahrazena |03|, protože v ascii tabulce jí odpovídá 0x2e. Pak jsem chtěl blokovat cz doménu a tam mi toto nefungovalo, po chvíli laborování jsem přišel na to že, funguje následující:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|02|cz" --algo bm -j DROP
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč to tak je? Jsem z toho zmatený a neumím si představit, jak bych řešil nějaká složitější pravidla. V manuálu iptables není o používání hex-stringu ani zmínka...
Řešení dotazu:
|09|zlaadresa|02|cz|00|
zlaadresa|03|com
funguje. A v DNS paketu je přesně tenhle řetězec, tj. v C notaci zlaadresa\x03com
.
Problém je už v té snaze DNS dotazy filtrovat pomocí shody s řetězcem. To nebude fungovat, DNS protokol nepřenáší doménové názvy jako jednoduchý text. Už jste narazil na první věc, že název se nepřenáší jako jednotlivé části oddělené tečkou a celé zakončené třeba nulovým bajtem, ale jméno je podle teček rozděleno na části, a ty se pak zapisují tak, že v prvním bajtu je délka části a následuje textová reprezentace dané části. Přičemž první bajt může nést i jinou informaci (délka části je max. 64 znaků, takže ještě zbývají volné bity na další informace). Tj. zlaadresa.com
se přenáší jako \x09zlaadresa\x03com
. Další věc je, že se názvy v paketu neopakují, ale je možné se tam odkazovat na předchozí výskyty.
Jinými slovy, porovnávat to jenom pomocí shody se vzorem nejde. Musel byste jedině použít nějaký DNS proxy server, který bude protokolu DNS rozumět. Ale moc nechápu smysl takového počínání.
zlaAdresa.com
.
Tiskni
Sdílej: