Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Dokázal by mi někdo poradit s následujícím problémem nebo spíše vysvětlit toto chování? Snažím se na routeru odchytávat nežádoucí DNS dotazy pomocí iptables. Dlouho jsem bojoval s modulem string, protože mi ignoroval řetezce obsahující tečku. Pak jsem našel něčí podobné řešení ze kterého jsem odvodil toto:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|03|com" --algo bm -j DROPCož funguje jak chci.
Nicméně není mi jasné, proč je tečka nahrazena |03|, protože v ascii tabulce jí odpovídá 0x2e. Pak jsem chtěl blokovat cz doménu a tam mi toto nefungovalo, po chvíli laborování jsem přišel na to že, funguje následující:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|02|cz" --algo bm -j DROP
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč to tak je? Jsem z toho zmatený a neumím si představit, jak bych řešil nějaká složitější pravidla. V manuálu iptables není o používání hex-stringu ani zmínka...
Řešení dotazu:
|09|zlaadresa|02|cz|00|
zlaadresa|03|com
funguje. A v DNS paketu je přesně tenhle řetězec, tj. v C notaci zlaadresa\x03com
.
Problém je už v té snaze DNS dotazy filtrovat pomocí shody s řetězcem. To nebude fungovat, DNS protokol nepřenáší doménové názvy jako jednoduchý text. Už jste narazil na první věc, že název se nepřenáší jako jednotlivé části oddělené tečkou a celé zakončené třeba nulovým bajtem, ale jméno je podle teček rozděleno na části, a ty se pak zapisují tak, že v prvním bajtu je délka části a následuje textová reprezentace dané části. Přičemž první bajt může nést i jinou informaci (délka části je max. 64 znaků, takže ještě zbývají volné bity na další informace). Tj. zlaadresa.com
se přenáší jako \x09zlaadresa\x03com
. Další věc je, že se názvy v paketu neopakují, ale je možné se tam odkazovat na předchozí výskyty.
Jinými slovy, porovnávat to jenom pomocí shody se vzorem nejde. Musel byste jedině použít nějaký DNS proxy server, který bude protokolu DNS rozumět. Ale moc nechápu smysl takového počínání.
zlaAdresa.com
.
Tiskni
Sdílej: