Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Dokázal by mi někdo poradit s následujícím problémem nebo spíše vysvětlit toto chování? Snažím se na routeru odchytávat nežádoucí DNS dotazy pomocí iptables. Dlouho jsem bojoval s modulem string, protože mi ignoroval řetezce obsahující tečku. Pak jsem našel něčí podobné řešení ze kterého jsem odvodil toto:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|03|com" --algo bm -j DROPCož funguje jak chci.
Nicméně není mi jasné, proč je tečka nahrazena |03|, protože v ascii tabulce jí odpovídá 0x2e. Pak jsem chtěl blokovat cz doménu a tam mi toto nefungovalo, po chvíli laborování jsem přišel na to že, funguje následující:
iptables -A FORWARD -p udp --dport 53 -m string --hex-string "zlaadresa|02|cz" --algo bm -j DROP
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč to tak je? Jsem z toho zmatený a neumím si představit, jak bych řešil nějaká složitější pravidla. V manuálu iptables není o používání hex-stringu ani zmínka...
Řešení dotazu:
|09|zlaadresa|02|cz|00|
zlaadresa|03|com
funguje. A v DNS paketu je přesně tenhle řetězec, tj. v C notaci zlaadresa\x03com
.
Problém je už v té snaze DNS dotazy filtrovat pomocí shody s řetězcem. To nebude fungovat, DNS protokol nepřenáší doménové názvy jako jednoduchý text. Už jste narazil na první věc, že název se nepřenáší jako jednotlivé části oddělené tečkou a celé zakončené třeba nulovým bajtem, ale jméno je podle teček rozděleno na části, a ty se pak zapisují tak, že v prvním bajtu je délka části a následuje textová reprezentace dané části. Přičemž první bajt může nést i jinou informaci (délka části je max. 64 znaků, takže ještě zbývají volné bity na další informace). Tj. zlaadresa.com
se přenáší jako \x09zlaadresa\x03com
. Další věc je, že se názvy v paketu neopakují, ale je možné se tam odkazovat na předchozí výskyty.
Jinými slovy, porovnávat to jenom pomocí shody se vzorem nejde. Musel byste jedině použít nějaký DNS proxy server, který bude protokolu DNS rozumět. Ale moc nechápu smysl takového počínání.
zlaAdresa.com
.
Tiskni Sdílej: