Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Řešení dotazu:
man dd
MBR je tusim jen 512B na zacatku disku, tam je ulozeny kod, kteremu BIOS preda rizeni a take jedine 4 primarni oddily, takze celkem malo mista. Staci zalohovat prvnich par bloku na disku a grub se pak da "hrube" nazpet. Jinak nikomu neuskodi kdyz si zjisti par veci o tom jak to po POSTu funguje, BIOS najde prvni vhodne zarizeni k bootu a pak uz je to MBR nebo BOOT SECTOR v kterem sedi nejaky zavadec, NTLDR nebo (kdysi LILO a ted uz) GRUB...
V cele oblasti, ktera je na disku hned na zacatku sedi zavadec, MBR je prave jen prvni sektor, kde na jeho konci jsou prave 4 radky tabulky (primarni oddily). Az do zacatku prvni "partition" je prostor kam si kdosi cosi ulozi a pak z toho funguje. Obecne plati, ze pokud nezmenis velikost oddilu pomoci nejakeho programu, ktery ale zaroven pak posouva fyzickou pozici oddilu (partition), pak nemusis mit strach o nic vic. Staci zazalohovat a pripadne pak vratit nazpet onen zacatek na disku. V dobe, kdy jsem se to ucil na to stacila sikovna disketa, stacila by dodnes, ale hardware se meni...
A sorry za pristup, prave jsem prisel od pivka (jinak bych na to asi bohuzel nereagoval)
Tiskni
Sdílej: