V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Řešení dotazu:
.keep
se vytváří v adresářích, u kterých se očekává, že mohou být prázdné, ale mají existovat. Je to taková pojistka, kdyby si někdo (nebo něco) řekl, že je ten adresář prázdný takže není potřeba, a chtěl ho smazat.
/var/tmp
je link na /tmp
). Důležité je, aby ten adresář existoval a dalo se do něj zapisovat, a to už v časných fázích bootu.
/tmp
použil rmdir
odmítl ho smazat a proto jsem se vlastně ptal.
/var/tmp
v Gentoo se tam provádí kompilace..keep
se zdaleka nepoužívají jenom pro /tmp
a není to žádná novinka (nejspíš se to používalo už dávno před tím, než jste začal linux používat vy). Pojistka je jenom jedna z funkcí toho souboru, zároveň je to způsob, jak označit „tento adresář může být prázdný, ale má tu být a je to tak správně“.
/tmp
, a že nejde primárně o mazání adresářů. Takže vaše reakce předpokládající, že se jedná jen o /tmp
a mazání, je poněkud hloupá.
Například rsync
nebo svn
také mají parametry určující, jak zacházet s prázdnými adresáři.
.keep
souborů v linuxových distribucích chápu. A to i přesto, že vím, že by se balíčkovací systém dal udělat i bez těchto pomocných souborů. Víte, programování je často otázkou priorit, a někdy prostě na prkotiny není čas.
Jen na okraj, když linux není normální systém (ve kterých balíčkovací systém pozná systémový adresář jinak), tak jaký je to systém? Nenormální? Pseudo normální nebo co? Normální je to, co VY považujete za normální nebo jako to vidíte?
/tmp
. Například se takhle označují mountpointy nebo různé pracovní adresáře programů. Zrovna balíčkovací systém by si se záměrně prázdnými adresáři mohl poradit bez větších obtíží, ale co takový rsync
, když nechcete vytvářet nebo přenášet zbytečné prázdné adresáře, ale zároveň chcete, aby ty nezbytné prázdné adresáře byly správně? Musel byste ty adresáře pracně vyjmenovávat – a nebo je jednoduše označíte souborem .keep
. No a když už se taková konvence používá, proč ji nepoužít i pro /var/tmp
?
.keep
v /tmp
musel být. Jste ale jediný, kdo tady o něčem takovém píše – tazatel se ptal, k čemu je takový soubor dobrý. Takže se na to podívejte opačně – souborem .keep
se označuje adresář, který se nemá mazat, i když je prázdný. Je nějaký důvod, proč by takový soubor nemohl být v /tmp
? Nikdo tady neřešil, jak se tam dostal, zda ho tam dal balíčkovací systém nebo zda se při vypínání nesmaže. Třeba měl do /tmp
tazatel namountovaný nějaký jiný oddíl nebo RAM disk a /tmp
na rootu byl jako mountpoint označen souborem .keep
. Pak se rozhodl /tmp
vyřešit přesměrováním do /var/tmp
(ať už přes symbolický odkaz nebo přes mount bind) a všiml si toho souboru .keep
. A vy tady z toho děláte vědu a dalekosáhlé závěry o neexistujícím ošetřování, distribucích a zbytečných změnách.
Třeba měl do /tmp tazatel namountovaný nějaký jiný oddíl nebo RAM disk a /tmp na rootu byl jako mountpoint označen souborem .keep. Pak se rozhodl /tmp vyřešit přesměrováním do /var/tmp (ať už přes symbolický odkaz nebo přes mount bind) a všiml si toho souboru .keep.Ten soubor už je v archivu stage3 pro Gentoo. Všiml jsem si že je i v /sys ale ne v /proc. Že by /proc nebylo tak důležité ?
/proc
.
".keep files" AND gentoo
Tiskni
Sdílej: