abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:00 | Humor

    Agent umělé inteligence Claude Opus ignoroval uživatelovu odpověď 'ne' na dotaz, zda má implementovat změny kódu, a přesto se pokusil změny provést. Agent si odpověď 'ne' vysvětlil následovně: Uživatel na mou otázku 'Mám to implementovat?' odpověděl 'ne' - ale když se podívám na kontext, myslím, že tím 'ne' odpovídá na to, abych žádal o svolení, tedy myslí 'prostě to udělej, přestaň se ptát'.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 4
    dnes 00:44 | IT novinky

    Po 8. květnu 2026 už na Instagramu nebudou podporované zprávy opatřené koncovým šifrováním. V chatech, kterých se bude změna týkat, se objeví pokyny o tom, jak si média nebo zprávy z nich stáhnout, pokud si je chcete ponechat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 00:33 | IT novinky

    V lednu byla ve veřejné betě obnovena sociální síť Digg (Wikipedie). Dnes bylo oznámeno její ukončení (Hard Reset). Společnost Digg propouští velkou část týmu a přiznává, že se nepodařilo najít správné místo na trhu. Důvody jsou masivní problém s boty a silná konkurence. Společnost Digg nekončí, malý tým pokračuje v práci na zcela novém přístupu. Cílem je vybudovat platformu, kde lze důvěřovat obsahu i lidem za ním. Od dubna se do Diggu na plný úvazek vrací Kevin Rose, zakladatel Diggu z roku 2004.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 17
    včera 03:55 | Bezpečnostní upozornění

    Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    12.3. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 03:44 | Nová verze

    Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    12.3. 02:11 | Komunita

    Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 00:44 | Nová verze

    Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 00:22 | Nová verze

    D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (0%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1076 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 12.3. 08:56
    Rozcestník

    Dotaz: debian a konzole pri vypinani systemu

    11.7.2011 16:06 @pretorian | skóre: 14 | blog: @pretorianův blog
    debian a konzole pri vypinani systemu
    Přečteno: 232×
    Zdravim,

    na notebook jsem si nainstaloval pred tydnem debian 6. Nainstaloval jsem si ovladace (binarky) NVIDIA z repozitare (ovladace funguji, 3D akcelerace jede). Nepouzivam zadny bootsplash, logo nvidia pri startu jsem vypl.

    Nemam zavazny problem, ale spise estetickou zalezitost. Mezi grubem a GDM se mi zobrazuje pekne vypis z kernelu. Problem nastane pri vypinani - nekdy se mi zobrazujou pekne hlasky, ale vetsinou je cerna obrazka a velmi dole vpravo vidim jeden radek z onoho vypisu. Stejny problem s konzoli mam i pri prepinani konzoli pomoci Ctrl+Alt+F1-F6, tak je text z konzole take posunuty do praveho dolniho roku (celkove to vypada tak, ze mam cerne pozadi a konzole s textem se posune o cca 95% dolu a o takovych 60% doprava - kdyztak mohu udelat fotku pro nazornejsi ukazku).

    Zkousel jsem ruzne menit grub.cfg, hral jsem si s gfxpayload a gfxmode. Take jsem zkousel pridat k radku s kernelem parametr video=uvesafb:800x600-16. I zde jsem zkousel menit ruzne rozliseni (drzel jsem se moznych rozliseni/hloubky co mi reklo hwinfo --framebruffer). Bohuzel tyto hratky s grub.cfg nemeli zadny vliv na onen vypis pri vypinani.

    Neresili jste nekdo podobny problem? Pripadne prosim o nejakou radu.

    Dekuji za pomoc

    V pozadí každého velkého majetku je zločin.

    Odpovědi

    11.7.2011 19:43 chris
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a konzole pri vypinani systemu
    Řešil jsem při přechodu na squeeze ---> kms podobný problém (s připojením CRT monitoru). Dělalo mi to velmi podobnou věc=posun a to i při startu systému. intel onboad grafarna vs synchronizace monitoru se nějak dohromady ne a né domluvit, a pouhá sychrozizace tlačítkem monitoru to nedávala.

    Po pár experimentech mi problém vyřešilo (zcela, tj. boot, shutdown, konzole) toto nastavení v grub.cfg:
    ...
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet video=1280x1024"
    GRUB_GFXMODE=1280x1024
    ...
    
    p.s. rozlišení bych viděl na nativní rozlišení tvého notes_lcd.
    12.7.2011 09:51 @pretorian | skóre: 14 | blog: @pretorianův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a konzole pri vypinani systemu
    Děkuji za tip. Zkusil jsem, ale pořád se to chová stále podivně - tzn. občas párkrát problikne obrazovka a následně se zobrazí správně výpis nebo párkrát problikne a zůstane černo nebo je ten obraz posunutý do pravého dolního rohu. Je to dosti chaotické a takhle se to chová při restartech/vypínání aniž bych měnil jakkoliv nastavení.
    V pozadí každého velkého majetku je zločin.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.