Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
ok takze to ide situacia
z datastoru je poskytnuty 1GB velky disk system ho vidi ako /dev/sdb spravil som pvcreate /dev/sdb; vgcreate vg_test /dev/sdb lvcreate -n lv_test vg_test mkfs.ext3 /dev/vg_test/lv_test mountol hocikde
vo vmwaru som potom nafukol disk o dalsi 1G
fdisk ho stale vidi ako 1G treba spravit
echo 1 > /sys/class/<scsi_device>/device/rescan
fdisk ho uz vidi ako 2G disk potom klasika pvresize -v /dev/sdb lvextend a resize2fs a je to vsetko online
D.
.. ved to sa neda po tebe prelustit.
ist to ide. otazka je, ci to ide aj online (co je vacsinou problem). odtestovat sa to da kludne aj cez iSCSI na vmware, netreba mat fabric. dokonca postaci aj workstation-a, pre puntickarov sa da pustit ESX vo workstation-e.
windowsy sa s tym vedeli pobit (tj. refresh v disk manageri objavil vacsi disk). extendovat isiel, ak nebol systemovy (nemal swap a/alebo %windir%) vo w2k3. w8 su ine, tam neviem (neskusal som).
pri linuxe pomohol pvscan a nasladne pvresize, len sa mi zda, ze som musel VM rebootnut.
FreeBSD detto, tam bol dokonca este vacsi problem pri MBR layoute. GPT je na tom lepsie, ale to sa bavime len o extendovani posledneho FS, pripadne pridaniu noveho FS. ZFS je uz na tom lepsie.
mam nejake volne LUNy na evach, kludne mi napis, mozme odtestovat. podla nick-u mozes tusit, komu mas napisat ;) postup mozes potom pastnut aj tu, aby videli ostatni (ten bez fdisku).
Tiskni
Sdílej: