Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Řešení dotazu:
# ip route show table main > routes_main_backupPokud máte i jiné routovací tabulky tak si zjistěte jaké v souboru:
/etc/iproute2/rt_tablesa ty si také zálohujte:
# ip route show table nazev_tabulky > routes_nazev_tabulky_backupPokud chcete použít distribuční nástroje pro uchování rout po restartu, tak si zálohované řádky upravte do formátu podle následujícího klíče a uložte je na konec souboru: (mělo by fungovat i vypsat routy do souboru /etc/network/routes, ale nemám vyzkoušeno)
/etc/network/interfaces
up ip route add {NETWORK} via {IP} dev {DEVICE}Příklad:
up ip route add 192.168.1.0/24 via 192.168.20.1 up ip route add 192.168.3.0/24 dev eth2 ...Pokud nechcete použít distribuční nástroje, tak se vydáte cestou skriptů, zálohované řádky s routami upravte do následujícího formátu a uložte do souboru skriptu, třeba static_routes.sh
#!/bin/bash ip route add 192.168.1.0/24 via 192.168.20.1 ip route add 192.168.2.0/24 via 192.168.22.1 ip route add 192.168.3.0/24 via 192.168.23.1 ...Což v tomto případě znamená před každý řádek dopsat
ip route add
Souboru povolte spouštění: chmod +x static_routes.shPoté do souboru:
/etc/rc.localvložte řádek
/bin/bash /cesta_ke_skriptu/static_routes.shPři startu systému se zavedou routy.
Pokud máte i jiné routovací tabulky tak si zjistěte jaké v souboru /etc/iproute2/rt_tables
Pozor, to, že tabulka není v rt_tables
, neznamená, že neexistuje, že v ní nemohou být nějaké routy ani že se nepoužívá. Takže pro kompletní zálohu by bylo potřeba použít spíš něco jako
ip route show table all
Pak ale bude potřeba odfiltrovat přinejmenším obsah tabulky local
(kromě toho, co se tam případně přidávalo ručně) a automaticky generované položky v tabulce main
(proto kernel
, možná i ra
a redirect
).
Navíc v takovém případě bude potřeba zazálohovat i směrovací pravidla, ale to už tak přímočaře nepůjde.
Tiskni
Sdílej: