Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 9 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.
Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
VLC media player 1.1.11 The Luggage (revision exported)
Blocked: call to unsetenv("DBUS_ACTIVATION_ADDRESS")
Blocked: call to unsetenv("DBUS_ACTIVATION_BUS_TYPE")
[0x89bc67c] main libvlc: Spouštím vlc s výchozím rozhraním. Použijte 'cvlc' pro spuštění bez rozhraní.
Blocked: call to setlocale(6, "")
Warning: call to srand(1312378050)
Warning: call to rand()
Blocked: call to setlocale(6, "")
(process:6463): Gtk-WARNING **: Locale not supported by C library.
Using the fallback 'C' locale.
Gtk-Message: (for origin information, set GTK_DEBUG): failed to retrieve property `GtkTreeView::odd-row-color' of type `GdkColor' from rc file value "((GString*) 0x8b15b00)" of type `GString'
Blocked: call to setenv("_PX_CONFIG_ORDER", "", 1)
Warning: call to rand()
Warning: call to rand()
Warning: call to rand()
[0x8a61abc] signals interface error: signal 17 overridden (0x4b17130)
[0x8a61abc] signals interface error: /usr/lib/libQtCore.so.4(?)[(nil)]
[0x8a66b9c] main playlist: stopping playback
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 6, expected 0) for PID 0
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 14, expected 0) for PID 256
Warning: call to rand()
[0x8a61abc] signals interface error: signal 17 overridden (0x4b17130)
[0x8a61abc] signals interface error: /usr/lib/libQtCore.so.4(?)[(nil)]
[0x8cd19ac] rtp demux error: RTP flow stopped
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 2, expected 0) for PID 0
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 10, expected 0) for PID 512
[0xb1607c6c] rtp demux error: RTP flow stopped
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 2, expected 0) for PID 0
libdvbpsi error (PSI decoder): TS discontinuity (received 11, expected 0) for PID 100
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: