Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.
Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.
Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů
… více »Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).
Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.
Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.
V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »
lircd -H dev/input -d /dev/input/event5vše jede, jak má, stejně tak s přepínačem
-n (nodaemon). Pokud však použiji příkaz
/etc/init.d/lirc starttak to nenaskočí (
* Starting remote control daemon(s) : LIRC [fail]). V logu nic není, ani nevím, jak kde co nastavit, aby byl třeba ukecanější.
Netuší prosím někdo, co s tím? Používám Debian Testing (Wheeze).
Ještě přikládám /etc/lirc/hardware.conf:
# /etc/lirc/hardware.conf REMOTE="Leadtek dtv2000h y04g0051" REMOTE_MODULES="" REMOTE_DRIVER="dev/input" #REMOTE_DEVICE="/dev/input/dtv2000h_remote" REMOTE_DEVICE="/dev/input/event5" REMOTE_LIRCD_CONF="/etc/lirc/lircd.conf" REMOTE_LIRCD_ARGS="" #Chosen IR Transmitter TRANSMITTER="None" TRANSMITTER_MODULES="" TRANSMITTER_DRIVER="" TRANSMITTER_DEVICE="" TRANSMITTER_LIRCD_CONF="" TRANSMITTER_LIRCD_ARGS="" #Enable lircd START_LIRCD="true" #Don't start lircmd even if there seems to be a good config file #START_LIRCMD="false" #Try to load appropriate kernel modules LOAD_MODULES="true" # Default configuration files for your hardware if any LIRCMD_CONF="" #Forcing noninteractive reconfiguration #If lirc is to be reconfigured by an external application #that doesn't have a debconf frontend available, the noninteractive #frontend can be invoked and set to parse REMOTE and TRANSMITTER #It will then populate all other variables without any user input #If you would like to configure lirc via standard methods, be sure #to leave this set to "false" FORCE_NONINTERACTIVE_RECONFIGURATION="true" START_LIRCMD="true"
Řešení dotazu:
# /etc/lirc/hardware.conf
#
# Arguments which will be used when launching lircd
#LIRCD_ARGS=""
#Don't start lircmd even if there seems to be a good config file
#START_LIRCMD=false
#Don't start irexec, even if a good config file seems to exist.
#START_IREXEC=false
#Try to load appropriate kernel modules
LOAD_MODULES=true
# Run "lircd --driver=help" for a list of supported drivers.
DRIVER="default"
# If DEVICE is set to /dev/lirc and udev is in use /dev/lirc0 will be
# automatically used instead
DEVICE="/dev/lirc0"
MODULES="lirc_dev lirc_serial"
# Default configuration files for your hardware if any
LIRCD_CONF="/etc/lirc/lircd.conf"
LIRCMD_CONF=""
/etc/lirc/hardware.conf:
# /etc/lirc/hardware.conf REMOTE="Leadtek dtv2000h y04g0051" REMOTE_MODULES="" REMOTE_DRIVER="dev/input" REMOTE_DEVICE="/dev/input/event5" REMOTE_LIRCD_CONF="/etc/lirc/lircd.conf" REMOTE_LIRCD_ARGS="" #Try to load appropriate kernel modules LOAD_MODULES="true" #Enable lircd START_LIRCD="true" # Run "lircd --driver=help" for a list of supported drivers. DRIVER="dev/input" # If DEVICE is set to /dev/lirc and udev is in use /dev/lirc0 will be # automatically used instead DEVICE="/dev/input/event5" # Default configuration files for your hardware if any LIRCD_CONF="/etc/lirc/lircd.conf" #LIRCMD_CONF="/etc/lirc/lircmd.conf" #Chosen IR Transmitter TRANSMITTER="None" TRANSMITTER_MODULES="" TRANSMITTER_DRIVER="" TRANSMITTER_DEVICE="" TRANSMITTER_LIRCD_CONF="" TRANSMITTER_LIRCD_ARGS="" #Forcing noninteractive reconfiguration #If lirc is to be reconfigured by an external application #that doesn't have a debconf frontend available, the noninteractive #frontend can be invoked and set to parse REMOTE and TRANSMITTER #It will then populate all other variables without any user input #If you would like to configure lirc via standard methods, be sure #to leave this set to "false" #FORCE_NONINTERACTIVE_RECONFIGURATION="true" #START_LIRCMD="true"
Tiskni
Sdílej: