Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/profile
, bude to platit pro všechny uživatele. Pokud to chceš jen pro sebe, bude vhodnější ~/.profile
# /etc/profile: system-wide .profile file for the Bourne shell (sh(1)) # and Bourne compatible shells (bash(1), ksh(1), ash(1), ...). if [ -d /etc/profile.d ]; then for i in /etc/profile.d/*.sh; do if [ -r $i ]; then . $i fi done unset i fi if [ "$PS1" ]; then if [ "$BASH" ]; then PS1='\u@\h:\w\$ ' if [ -f /etc/bash.bashrc ]; then . /etc/bash.bashrc fi else if [ "`id -u`" -eq 0 ]; then PS1='# ' else PS1='$ ' fi fi fi umask 022Mam to pridat za "umask 022" a nebo jako skript do /etc/profile.d/ nebo uplne nekde jinde?
/etc/profile.d/opt_line.sh
a dej to do něj.
export LD_LIBRARY_PATH="$LD_LIBRARY_PATH:/opt/line"Po restartu v terminalu vypisu obsah promenne: "echo $LD_LIBRARY_PATH" a ten je prazdny. Vypise to prazdny radek. Takze je asi neco spatne. Kdyz ten prikaz spustim v prikazove radce, tak se vykona a "echo $LD_LIBRARY_PATH" pak vraci ":/opt/line", takze preklep tam neni. Premyslim jestli se to nastaveni LD_LIBRARY_PATH v profilu nekde pozdeji nepremaze. Co ted s tim? Jak mam nastavit LD_LIBRARY_PATH?
LD_LIBRARY_PATH
použijí a potom ji smažou. Zkus si projet
sudo grep -r LD_LIBRARY_PATH /etc/*
Ted by me jeste zajimalo aby to bylo dokonale, jak rict systemu, aby bral v potaz zmenu techto globalnich promennych. Jasne pro dany shell to muzu udelat pres "export", ale ja to potrebuju pro cely system ne jen pro dany shell.Restart.
Ja to myslel tak, ze nekdy nechcete zbytecne restartovat. Takze vse nastavite tak, aby to prezilo restart, ale zaroven chcete, aby se to hned nastavilo - bez nutneho restartu.To jde dělat s dynamickou konfigurací, kterou si umějí aplikace za běhu převzít. Proměnné prostředí se dají považovat za statickou konfiguraci, kterou si aplikace přebírá při startu. Než restartovat všechny služby, je často jednodušší restartovat celý stroj. Restartovat někdy celý stroj je stejně potřeba, aby člověk tu „funkčnost po restartu“ ověřil.
Tiskni
Sdílej: