Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Řešení dotazu:
ls -l *nazev*a když je tam přesně jen ten soubor, který chci smazat, tak dám
rm *nazev*Případně mezitím uberu nebo přidám znaky do masky.
$ ls -l v dané složce ls: nelze přistoupit k blabla.avi: Adresář nebo soubor neexistuje
$ sudo chmod 777 blabla.avi chmod: nelze přistoupit k „blabla.avi“: Adresář nebo soubor neexistujetotez mi hlasi convmv, stat... nejde editovat, nejde přejmenovat. stejný problém mám ještě s druhým avi v té složce- v názvu má čínský znak a nejde to přejmenovat ani smazat. Nevím, co se to děje... nikdy jsem to neviděl... dokonce do té složky nejde nic kopírovat, ani z ní ven... myslím, že kopírovací programy mají právě problém s "ls" v té složce...
rm -f *avihlásí:
Chyba vstupu/výstupu
ls -allho zobrazí ale všude vypisuje otazníky
mv *.avi /dev/null mv: cíl „/dev/null“ není adresářem
Jen mě mrzí, že jsem si nedokázal pomoct bez M$ :(
Bez MS byste především nepotřeboval NTFS, takže by problém vůbec nevznikl. :-)
ls -lia
zistis inode number a potom to mozes zmazat pomocou find . -inum cislo -exec rm {} \;
(alebo tak nejako).
ls
ukazuje otazníky místo (některých) nezobrazitelných znaků. Jinak pokud by problém nebyl v poškozeném filesystému a pokud problémové znaky nejsou na začátku, často stačí použít automatické doplňování.
Když jsem něco nemoh mazat, ještě jsem zkoušel test filesystému přes fsck.
fuseblk
, znamená to, že máte souborový systém připojený přes FUSE (implementace souborového systému v uživatelském prostoru) – v případě NTFS tedy nejspíš přes NTFS-3G.
Tiskni
Sdílej: