OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Řešení dotazu:
du -s --si ~/.??* | sort -h
, vypíše to největší skryté adresáře v domovském adresáři.
K WiFi - je vidět ve výpisu lspci
?
Ohledně funkčnosti periférií by bylo přínosem, kdybyste dokázala získat výstup příkazu dmesg a vložit ho do zdejšího vlákna, ať už jako text nebo přílohu.
A onen výpis získáte přes terminál (nebo program xterm, případně konsole), objeví se Vám plocha s "písmenky", tam zadáte "dmesg > output-dmesg-DNESNIDATUM" (ona šipka je vedle "m") a ten soubor v prohlížeči najdete a přiložíte.
kdybyste dokázalaJak víš, že má ženské geny ?
Mam za to, že potěšim toho, kdo je On i Ona, ten přítel.
Ok, a když napíše jakou měla verzi linuxu a kdy přesně aktualizovala, tak by mělo být dohledatelné, o jaké verze balíčků mělo jít a co se ne/mělo stát.
I takhle se projevují investice do sebe a do budoucna, chápáním základních souvislostí.
rfkill list
?
Poznámka:Ten screenshot jsem chtěl vidět jen proto jestli to nepíše nějaký vtipálek, pár už jich tu bylo, zvláště ten s růžovým desktopem a kolik lidí se na to chytlo..rfkill list 0: hci0: Bluetooth Soft blocked: no Hard blocked: no 1: phy0: Wireless LAN Soft blocked: no Hard blocked: noHard - vyplý/zaplý čudlík na laptopu soft - jinak zakázaný PolicyKit apod.
Nemusíš ale je to takový základ vědění.
Mělo by to být v balíku wirelles-utils ale nejsem si jistý.
Vypadá to, že bobtnají skryté soubory. Můžeš začít třeba du -s --si ~/.??* | sort -h, vypíše to největší skryté adresáře v domovském adresáři.Zkus i co ti pasali, ale nevím jestli to bude stačit.
du -xah /var /tmp /home |grep -v K
Vypisujte si/kontorolujte, co Vám nejvíc zabírá místo. Čas od času mi něco "padne", tj. program se ukončí a zůstane po něm nějaká informace, v mém případě to jsou soubory "core..." s velikostí v řádu stovek MB. Když se na ně podívam přes program file, tak mi to vypíše, od jakého programu jsou, dost často od nxclienta (vzdáleného přístupu). Vy byste mohla zjistit něco jiného.
Tj. až zjistíte, co to zlobí, můžete řešit, co dělat.
Nebo někdo udělal načtení defaultních hodnot (?) a uložil?
Ještě mam jednu drobnost ... pokud se nepletu, Thinkpady, tj. notebooky od Lenova/IBM snad umožňují přístup do BIOSu z woken, možná i zapsat ... neni v tomhle zakopanej pes?
Tiskni
Sdílej: