Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Ty si taky vizionar... Zialbohu ale s minimalnym (az ziadnym) technickym a technologickym backgroundom
chces doratavat paritu, ked je pripojeny len jeden disk (plus teda 'paritny'). Takze vlastne chces Raid1. Ale v podstate ho nechces.
sranda...
Pri raid5 na N diskoch to funguje tak, ze na N-1 diskov zapise data chunk a na ten N-ty sa zapise parity chunk. Plus este perlicka pre teba - neda sa hovorit o tom zeby jeden z tych diskov bol 'paritny', pretoze parity chunk sa zapisuje 'nahodne' (prip. postupne?) na hocktory z diskov.
Cize ODPOVED znie: bud budes vzdy pripajat vsetky disky a moozes mat Raid5. alebo budes pripajat dvojice diskov a pouzivat Raid1.
Ale mozno niekto vie o lepsich alternativach (pochybujem - ale rad sa priucim).
puvodni chunk == puvodni chunky (zo vsetkych diskov)!a to je presne ta vyhoda, ze je ze vsech disku. Priklad: (pocitam s dopocitavanim do 1) Disk 1: databit 1 Disk 2: databit 0 Disk 3: databit 1 Disk CH: databit 1 Ted pripojim Disk 3 a Disk CH. Zmenim Disk 3 databit z 1 na 0, tedy zmenim i Disk CH z 1 na 0 Nova situace: Disk 1: databit 1 Disk 2: databit 0 Disk 3: databit 0 Disk CH: databit 0 A stale mam VSECHNY disky chranene i kdyz jsem disky 1 a 2 nemel pripojene. Tedy realizovatelne to je.
puvodni chunk == puvodni chunky (zo vsetkych diskov)!a to je presne ta vyhoda, ze je ze vsech disku. Priklad: (pocitam s dopocitavanim do 1)
Disk 1: databit 1 Disk 2: databit 0 Disk 3: databit 1 Disk CH: databit 1Ted pripojim Disk 3 a Disk CH. Zmenim Disk 3 databit z 1 na 0, tedy zmenim i Disk CH z 1 na 0 Nova situace:
Disk 1: databit 1 Disk 2: databit 0 Disk 3: databit 0 Disk CH: databit 0A stale mam VSECHNY disky chranene i kdyz jsem disky 1 a 2 nemel pripojene. Tedy realizovatelne to je.
Tiskni
Sdílej: