OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V Gentoo tohle nejde, proto budu muset najít pro mě vhodnější distribuci.
Vím, že to bez problémů jde v Ubuntu ale chtěl bych vyzkoušet nejdřív Debian.
Gentoo má princip lézt pro klíč do uzamčeného domu komínem. S takovou principem už jsem se nedokázal vyrovnat. Nemám prostě počítač. obor.
Mám asi tři Linuxově knihy ale s toho co tam je dnes platí už jen málo.
2. Jde i uspávat na disk ihned po instalaci ?To by mělo jít ve všech distribucích, a pokud to nejde, pravděpodobně je něco špatně nastavené nebo je rozbitý HW (ACPI). Zhavaruje uspávání nebo se v pořádku uspí, ale pak místo probuzení nabootuje čistý systém? V prvním případě to chce poladit parametry týkající se ACPI, ve druhém máš špatně nastavený parametr
resume=
jádra nebo špatně sestavený initramdisk.
#ls /etc/acpi/ ati-powermode.sh default.sh events
ls /media/Personal/Ubuntu/etc/acpi/ asus-brn-down.sh batterybtn.sh hibernate.sh mailbtn.sh powerbtn.sh screenblank.sh thinkpad-stretchortouchpad.sh webbtn.sh asus-brn-up.sh ejectbtn.sh ibm-wireless.sh mediabtn.sh power.sh sleepbtn.sh tosh-wireless.sh asus-touchpad.sh events lid.sh nextbtn.sh prevbtn.sh sleep.sh undock.sh asus-wireless.sh fglrx-powermode.sh lockbtn.sh playbtn.sh rotatescreen.sh stopbtn.sh videobtn.shminimálně ten hibernate asi tam musí být. Jasně mohl bych to tupě zkopírovat ale já spíše preferuji nějakou dokumentaci v kterých bych se dovědél princip.
A co se týče bluetooth, mám ho připojenej přes gnome-bluetooth ale nejde po odpojení USB dat. káblu, připojit ho přes nm, ikdyž v Ubuntu to šlo.
Tuším že bude problém v /etc/NetworkManager/. Je tam;
#cat /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf [main] plugins=ifnet,keyfile no-auto-default=00:22:15:b0:80:df, [ifnet] managed=true auto_refresh=falseHledal jsem dokumentaci v http://live.gnome.org/NetworkManager/SystemSettings ale píše se tam jen o ethernetu a wifi, o modrozubu nic, tedy až na vyjímku, jak bt logovat. Jak mám logovat bt když vůbec nefunguje ?#
Tiskni
Sdílej: