Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Řešení dotazu:
break=něco
(zkusil bych mount
, mountroot
, bottom
, init
, viz grep -r maybe_break /usr/share/initramfs-tools/
) a examinovat situaci ručně.break
ni někde v initramdisku a zkus to ručně.
A prosím popíšeš ruční postup jak toho docílit bez GUI ?
Zkus nabootovat s parametrem break=něco (zkusil bych mount, mountroot, bottom, init, viz grep -r maybe_break /usr/share/initramfs-tools/) a examinovat situaci ručně.Jak se v GRUBu nastavují parametry jádra z hlavy nedám, ale nějak se pomocí Esc při bootování vyvolalo GRUB menu a tam to nějak šlo.
Zkoušel jsem i jenom md0 a md1.Stačí jedno jediné pole, ostatní nejsou potřeba.
Kecy nemaj cenu.damn right.
/boot
dava na osobitny raid je dobre to spomenut, hlavne ked sa uz viac krat snazil nainstalovat lx na lvm a vzdy zlyhal.
inak, proti vkusu ziadny disputat nie s grub legacy.Grub legacy je, jak sám píšeš, legacy.
nebootovatelny system je kazdy, ktory sa nevie sam nabootovatMr. Obvious?
o oprave tu rec nie jeO opravě tu řeč je, důkazem budiž můj komentář, kde jsem o ní psal.
grub-legacy
nevie nabootovat z LVM, ale ako sam uvadzas /boot
mas samostatne na md0, co by malo byt v poriadku. radsej by som urobil dve md - jeden na /boot (ako mas) a druhy ako PV pre LVM (ktory pouzijes vo VG).
citam ako si to robil ty - nie je to celkom v poriadku. md0 oznacis ako /boot, to je ok. ale md1 musis oznacit ako LVM (tj. PV pre LVM), nie ako /. nasledne potom v instalatore spravis VG (volume group), ktora ako PV pouziva /dev/md1. Vo VG potom urobis LV (logical volumes), ktorym vies priradit mountpoint a FS (okrem ineho).
Semantika pre LVM:
-o PV (physical volume): a) fyzicky disk (/dev/sdX), etc. b) logicky disk (/dev/mdX) PV je "rozdielikovana" na adresovatelne jednotky - PE (physical extends) -o VG (volume group) tvorena PVckami vo VG vytvaras LV - logical volumes (neznasam preklady do rodnych jazykov, predpokladam, ze to bude ten logicky zvazok) -o LV logical volume rozdielikovana na adresovatelne jednotky - LE - logical extends nan vytvaras FS a mountujesInak by som ti poradit bootnut do single modu a skusit prescanovat system, tj pustit
vgscan
.
pak md1, tam udelam PV (v instalatoru skupina svazku)PV prelozili ako fyzicke svazky, nie ako skupina zvazkov (VG). ciel je mat na systeme jednu VG (napr. vg00), v ktorej budes mat vsetky LV okrem /boot, ktory je na md0 a je mimo LVM.
2 fyz. disky = md0 + m1 md0 -> mountpoint -> /boot md1 -> LVM (fyzicky svazok), vytvoris VG (skupinu zvazkov, napr vg00) vg00 -> lvroot, lvswap, lvusr, ... atd.formatujes LV, teda /dev/vg00/lvroot, resp. /dev/mapper/vg00-lvroot (imho krepe specifikum linuxoveho LVM). ak to takto robis, nabootuj ten system do single modu a zo shellu spusti vgscan - ci vobes najde nejake VGiny, pripadne spusti
pvdisplay /dev/md1ci su vobec na md1 nejake metadata (PVRA).
Moje konfigurace:
a funguje to, GRUB 2 normálně všechno najde a stačí to „naklikat“ v tom Debianím instalátoru, žádná kouzla navíc Nevymýšlej to složitě, když to jde jednoduše.
Přesně tak.
- dva fyzické disky
- nad nimi RAID (md0), přes celé disky
- nad ním LVM, přes celý RAID
- uvnitř LVM všechny oddíly
btw. co sa tyka nazvov vg/lv - je to samozrejme na tebe co si zvolis. v unixe je pouzivany urcity standard - ak sa ho budes drzat, nebudes mat problem pri inych OS, forach, pripadne ulahcis citanie ostatnym, ktori sa ti budu snazit pomoct.Můžeš mě na ten, třeba i neformální, standard nějak odkázat? Zatím mám pocit, že to každý dělá, jak sám uzná za vhodné a žádná obecná best practice neexistuje. Nehledě na to, že LVM je v každém unixovém systému řešené od základu jinak.
root@vmdebcoe:~# fdisk -l /dev/sda Disk /dev/sda: 8589 MB, 8589934592 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 1044 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x000d738d Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 1 1045 8386560 fd Linux raid autodetect root@vmdebcoe:~#ovsem ak si to robil cez debian instalator, nechapem preco ti ich tak neoznacil. ked to budes opat instalovat, chod do shellu a pozri sa pred rebootom v akom stave je ten system, checkni aspon:
Tiskni
Sdílej: