Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Řešení dotazu:
break=něco
(zkusil bych mount
, mountroot
, bottom
, init
, viz grep -r maybe_break /usr/share/initramfs-tools/
) a examinovat situaci ručně.break
ni někde v initramdisku a zkus to ručně.
A prosím popíšeš ruční postup jak toho docílit bez GUI ?
Zkus nabootovat s parametrem break=něco (zkusil bych mount, mountroot, bottom, init, viz grep -r maybe_break /usr/share/initramfs-tools/) a examinovat situaci ručně.Jak se v GRUBu nastavují parametry jádra z hlavy nedám, ale nějak se pomocí Esc při bootování vyvolalo GRUB menu a tam to nějak šlo.
Zkoušel jsem i jenom md0 a md1.Stačí jedno jediné pole, ostatní nejsou potřeba.
Kecy nemaj cenu.damn right.
/boot
dava na osobitny raid je dobre to spomenut, hlavne ked sa uz viac krat snazil nainstalovat lx na lvm a vzdy zlyhal.
inak, proti vkusu ziadny disputat nie s grub legacy.Grub legacy je, jak sám píšeš, legacy.
nebootovatelny system je kazdy, ktory sa nevie sam nabootovatMr. Obvious?
o oprave tu rec nie jeO opravě tu řeč je, důkazem budiž můj komentář, kde jsem o ní psal.
grub-legacy
nevie nabootovat z LVM, ale ako sam uvadzas /boot
mas samostatne na md0, co by malo byt v poriadku. radsej by som urobil dve md - jeden na /boot (ako mas) a druhy ako PV pre LVM (ktory pouzijes vo VG).
citam ako si to robil ty - nie je to celkom v poriadku. md0 oznacis ako /boot, to je ok. ale md1 musis oznacit ako LVM (tj. PV pre LVM), nie ako /. nasledne potom v instalatore spravis VG (volume group), ktora ako PV pouziva /dev/md1. Vo VG potom urobis LV (logical volumes), ktorym vies priradit mountpoint a FS (okrem ineho).
Semantika pre LVM:
-o PV (physical volume): a) fyzicky disk (/dev/sdX), etc. b) logicky disk (/dev/mdX) PV je "rozdielikovana" na adresovatelne jednotky - PE (physical extends) -o VG (volume group) tvorena PVckami vo VG vytvaras LV - logical volumes (neznasam preklady do rodnych jazykov, predpokladam, ze to bude ten logicky zvazok) -o LV logical volume rozdielikovana na adresovatelne jednotky - LE - logical extends nan vytvaras FS a mountujesInak by som ti poradit bootnut do single modu a skusit prescanovat system, tj pustit
vgscan
.
pak md1, tam udelam PV (v instalatoru skupina svazku)PV prelozili ako fyzicke svazky, nie ako skupina zvazkov (VG). ciel je mat na systeme jednu VG (napr. vg00), v ktorej budes mat vsetky LV okrem /boot, ktory je na md0 a je mimo LVM.
2 fyz. disky = md0 + m1 md0 -> mountpoint -> /boot md1 -> LVM (fyzicky svazok), vytvoris VG (skupinu zvazkov, napr vg00) vg00 -> lvroot, lvswap, lvusr, ... atd.formatujes LV, teda /dev/vg00/lvroot, resp. /dev/mapper/vg00-lvroot (imho krepe specifikum linuxoveho LVM). ak to takto robis, nabootuj ten system do single modu a zo shellu spusti vgscan - ci vobes najde nejake VGiny, pripadne spusti
pvdisplay /dev/md1ci su vobec na md1 nejake metadata (PVRA).
Moje konfigurace:
a funguje to, GRUB 2 normálně všechno najde a stačí to „naklikat“ v tom Debianím instalátoru, žádná kouzla navíc Nevymýšlej to složitě, když to jde jednoduše.
Přesně tak.
- dva fyzické disky
- nad nimi RAID (md0), přes celé disky
- nad ním LVM, přes celý RAID
- uvnitř LVM všechny oddíly
btw. co sa tyka nazvov vg/lv - je to samozrejme na tebe co si zvolis. v unixe je pouzivany urcity standard - ak sa ho budes drzat, nebudes mat problem pri inych OS, forach, pripadne ulahcis citanie ostatnym, ktori sa ti budu snazit pomoct.Můžeš mě na ten, třeba i neformální, standard nějak odkázat? Zatím mám pocit, že to každý dělá, jak sám uzná za vhodné a žádná obecná best practice neexistuje. Nehledě na to, že LVM je v každém unixovém systému řešené od základu jinak.
root@vmdebcoe:~# fdisk -l /dev/sda Disk /dev/sda: 8589 MB, 8589934592 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 1044 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x000d738d Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 1 1045 8386560 fd Linux raid autodetect root@vmdebcoe:~#ovsem ak si to robil cez debian instalator, nechapem preco ti ich tak neoznacil. ked to budes opat instalovat, chod do shellu a pozri sa pred rebootom v akom stave je ten system, checkni aspon:
Tiskni
Sdílej: