Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Řešení dotazu:
/boot - primární oddíl, cca 100MB /swap - primární oddíl, 1.5x velikost RAM Windows - primární oddíl Rozšířený oddíl (speciální typ primárního oddílu) / - logický oddíl Data - logický oddíl
Ale měl bych ještě dotaz: v čem je rozdíl mezi primárním a logickým oddílem?MS-DOS tabulka oddílů umožňovala pouze 4 oddíly (těm se říká primární). Proto se pak vymyslelo, že jeden z těch oddílů (říká se mu extended, rozšířený) bude mít speciální hlavičku a uvnitř něj budou další oddíly (těm se říká logické).
Primární oddíly můžeš mít čtyři (při msdos tabulce). Dal bych to takhle:
Nebo použít LVM:
Díky LVM můžeš používat snapshoty (obraz disku k určitému okamžiku, můžeš se vrátit ke starší verzi souborů) a vůbec se to lépe spravuje.
Vyčleňovat bokem /boot mi přijde zbytečné (pokud neplánuješ použít nějaký souborový systém, ze kterého nejde bootovat, což asi neplánuješ).
Nejsem si jist, jestli je možné z LVM bootovat.GRUB2 to umí.
No právě. Na většině live CD ho nemám. Raději v tom zůstanu konzervativní. Pozastavil jsem se také nad tím, proč tady bylo navrhováno dát swap na primární oddíl a rootovský oddíl do LVM. Podle mne je mnohem výhodnější to mít obráceně. Existuje snad nějaký pádný důvod, proč mít swap v primárním oddílu? A důvod, proč ho mít?Nejsem si jist, jestli je možné z LVM bootovat.GRUB2 to umí.
Raději v tom zůstanu konzervativní.Kdybych byl takhle konzervativní, tak mám všude ještě MS-DOS a FAT16
Pozastavil jsem se také nad tím, proč tady bylo navrhováno dát swap na primární oddíl a rootovský oddíl do LVM.To bylo myslím primární vs. rozšířený – já bych prostě zrušil samostatný /boot a pak se vejde všechno do primárních – nebo použít to LVM (a do něj pak root i swap).
Tiskni
Sdílej: