Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
No já mam nainstalováno
sudo apt-get install x11vnc xvfb xrdp rdesktop lxpanel metacity
a v /etc/rc.local mam :
export DISPLAY=:0
su -c "set nohup" -l root
su -c "Xvfb :0 -screen 0 800x600x16 &" -l root
su -c "x11vnc -forever &" -l root
su -c "metacity &" -l root
su -c "lxpanel&" -l root
v /etc/xrdp/xrdp.ini
[globals]
bitmap_cache=yes
bitmap_compression=yes
port=3389
crypt_level=none
channel_code=1
[xrdp1]
name=VNC Root
lib=libvnc.so
ip=127.0.0.1
port=5900
username=root
password=ask
no a pak už běží pod rootem vnc i RDP
nastavení ochrany si doladíš potom.
Třeba tě to inspiruje
po vnc nebo rdp ?
jinac z windows se tam normalne pripojis (start spustit "mstsc") a tam zadas ip adresu toho pc (po nastaveni a restartu) aby se to aktivovalo. No a z linuxu nebo z windows ti pude i VNC i RDP takze ve windows .
Pro starsi win nez win xp (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/tools/rdclientdl.mspx) , a v novejsich je ten mstsc (pro win xp povolení více session http://blog.vyvojar.cz/michal/archive/2005/12/21/7037.aspx)
nebo přes vnc z win http://www.tightvnc.com/download/2.0.4/tightvnc-2.0.4-setup.exe
Jsou toho spousty..
O té chybě se víc rozepiš , nevím co si před ní nělal a odkud.
sudo apt-get install libstdc++6
sudo ln -s /usr/lib/libstdc++-libc6.2-2.so.3 /usr/lib/libstdc++.so.6
otestovat , potom odstranit nebo ponechat symbolický odkaz podle potřeby.
sudo rm /usr/lib/libstdc++-libc6.2-2.so.3
nepomohlo. tu kniznicu som tam mal a ten druhy prikaz zda sa nepomohol. v var/log/syslog bolo toto: Sep 10 15:50:37 VPS gdm[2172]: WARNING: Display :0 is busy. There is another X server running already. Sep 10 15:50:40 VPS gdm[2172]: WARNING: Display :0 is busy. There is another X server running already. Sep 10 15:50:42 VPS gdm[2177]: WARNING: Display :0 is busy. There is another X server running already. Sep 10 15:50:45 VPS gdm[2177]: WARNING: Display :0 is busy. There is another X server running already. Sep 10 15:50:45 VPS gdm[2177]: WARNING: gdm_server_start: Display :0 busy. Trying another display number. Sep 10 15:50:57 VPS gdm[1931]: WARNING: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display :1
Tak si tam nakopíruj tyhle :
do /usr/lib
pouziva to klasickej xserver ale misto ovladace na grafickou kartu vytvari virtualni Xvfb xserver virtual frame buffer .
na nem spusti x11vnc -forever coz je vnc server kterej se po odpojeni klienta nevypne
no a metacity pusti dekoraci oken a lxpanel je minimalistickej panel z prostredi lxde (jede mi to na pc bez hdd s 256mb ram) tak sem to musel orezat.
no a nainstalovanej a nastavenej xrdp server vlastne zpristupni prihlaseni z windows vzdalene plochy do vnc bez pouziti vnc , ale jde se pripojit i primo na vnc.
takze na tom pc ti jede klasicky textovej prikazovej radek ale virtualne po siti pristupnej xserver.
Aspon sem pochopil ze to takle chces.
to ze ti to chce takove knihovny je divne neb mne to jede na debianu a ty knihovny nemam a chybu nehlasi. Tyhle knihovny sem ti vycucnul z mandrivy. je to jako by si mel pokopanej system smichanej z vice dister.
A jede ti to ? Prihlasis se ?
po nastartovani bezi metacity lxpanel x11vnc xvfb ?
ps -aux | grep --colour 'Xvfb\|x11vnc\|lxpanel\|metacity'
apt-get install vnc4serverserver nastartujes napr:
vncserver -depth 16 -geometry 1366x768 :1potom sa pripojis cez lubovolneho vncviewer-a (od tightvnc alebo realvnc alebo ultravnc) vsetky maju verziu pre windows. Ako URL zadas:
IP:1resp.
NAZOV_PC:1
co tak vyskusat:
x11vnc -storepasswd vaseheslo ~/.vnc/passwd
chmod 600 ~/.vncpasswd
x11vnc -many -auth /home/$user/.Xauthority -display :0 -rfbauth /home/$user/.vnc/passwd &
Na debiane instalacia cez apt-get.
Tiskni
Sdílej: