OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
mam problemy rozchodit Sambu vyse uvedene verze na noven Centos-u. Konfigurace je skutecne primitivni:
[global]
workgroup = WORKGROUP
netbios name = vmware_200_21
security = share
[data]
comment = Daten
path = /export
writable = Yes
guest ok = Yes
Pocitatc to sice ukaze, ale slozka se neda otevrit s hlaskou 'netpath not found'
V logu je ta zla hlaska:
canonicalize_connect_path failed for service ...
Docela sila je, ze kdyz nastartuji smbd interaktivne (smbd -i) , tak to funguje. Samozrejme, ze jsem udelal ta vsechna opatreni (selinux off) co google doporucuje, ale stale to nebezi. Na pocitacich s Centos 5.6 to funguje bez problemu.
Proto muj dotaz, funguje u nekoho z vas ta samba v te verzi na centos 6? Jestli ano, jak vypada Vas smb.conf?
Podívejte se do /var/log/messages nebo /var/log/audit/audit.log. Zřejmě tam najdete chybovou hlášku SELinuxu. Démon samby spuštěný přes init script je z bezpečnostních důvodů omezen v přístupu k souborům na několik málo selinuxových typů (především samba_share_t). Přečtěte si manuálovou stránku samba_selinux(8). Zřejmě budete potřebovat změnit typ exportovanému adresáři /export a všem jeho potomkům.
Dělá se to tak, že upravíte pravidla pro značkování souborů:
semanage fcontext -a -t samba_share_t '/export(/.*)?'
a přeznačkujete dané soubory:
restorecon -FvvR /export
Tiskni
Sdílej: