Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
program -u user -p heslo
vmrun -T server -h https://localhost:8333/sdk -u user -p heslo listRegisteredVMKdyz jsem misto hesla dal cestu k souboru tak mi to napsalo chyb. hlasku:
Error: Insufficient permissions in host operating systemPokud jsme zadal heslo tak to jelo.
a co heslo je v /home/user/heslo.txt
vmrun -T server -h https://localhost:8333/sdk -u user -p `cat /home/user/heslo.txt` listRegisteredVM
cat …
a výsledek předá jako parametr vmrun
. Takže v seznamu procesů to opět bude vidět – stejně jako jakýkoli jiný způsob předání parametru.
credentials
řeknete, kde je soubor se jménem a heslem (a ten bude samozřejmě čitelný jen pro root
a). V man smbmount
se dozvíte víc.
Zdá se, že vmrun
podporuje zadání hesla jen z příkazového řádku, takže tam by pomohla jen úprava programu. Ještě vyzkoušejte, zda když jej spustíte bez hesla, zda se na něj nezeptá – pak by bylo možné použít expect
, jak tu někdo psal.
Error: Unknown errorMyslim, ze jina moznost jak zadat to primo do CLI u toho programu neni.
sudo
- dát danému uživateli oprávnění za pomoci sudo
spustit program pod jiným uživatelem. Pak by nebylo heslo vlastně vůbec třeba.
program
urobí exec()
na seba samého, tak proces, ktorý dostal parametere -u user -p heslo
prestáva existovať a už ho nebude vidno v zozname procesov. Riziko teda zredukuješ na čas od spustenia procesu po vykonanie volania exec().
Prirodzene pre root-a stále ostávajú nejaké nástroje, ako heslo vysledovať. Ale ak neveríš root-ovi, tak to máš aj tak márne.
~/.my.cnf
, podobně je to i s přístupy k Sambě v /etc/fstab
.
mysql databaze --user uzivatel --password=heslo
tak v následujícím výpisu ps aux|grep mysql vidím mysql databaze --user uzivatel --password=xxxxx
! Jak je to přesně udělané ovšem netuším...
ps
, které příkaz mysql
zná a ví, že parametr password je „citlivý“. Taková funkce by ale podle mne přinesla víc škody než užitku. Zkuste se podívat do /proc/$pid/cmdline
, co vidí jádro.
Tiskni
Sdílej: