abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech

    polo23 avatar 10.9.2011 17:03 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Přečteno: 634×
    Ahoj,
    chci se zeptat zda je nejaka moznost jak spustit program s tim, ze jeden z parametru je heslo tak, aby pri vylistovani procesu nebylo videt?
    program -u user -p heslo

    Odpovědi

    10.9.2011 17:11 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Univerzální řešení asi není, ale pokud napíšeš, o který program se jedná, tak na to možná přijdeme.
    10.9.2011 17:28 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Jako parametr to nejde. Program si může o heslo říci na vstupu a neopisovat ho na výstup (jako to dělá třeba login), nebo může program místo hesla na příkazové řádce umožnit zadat cestu k souboru, kde je heslo uvedeno. To jsou asi dvě nejjednodušší možnosti pro konzolové aplikace.
    polo23 avatar 10.9.2011 19:40 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    No zrovna jsem pracoval s nasledujicim (jedna se o ovladani VMware z CLI):
    vmrun -T server -h https://localhost:8333/sdk -u user -p heslo listRegisteredVM
    Kdyz jsem misto hesla dal cestu k souboru tak mi to napsalo chyb. hlasku:
    Error: Insufficient permissions in host operating system
    Pokud jsme zadal heslo tak to jelo.

    Nejsem si ted jisty jak je to u samby, ale kdyz chci moutovat svazky a mit to napsane rovnou ve fstab tak tam musi byt taky heslo ne?
    Ale nezkousel jsme takze nevim - mozna tam staci uvest cestu k souboru.
    pepe_ avatar 10.9.2011 20:34 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech

    a co    heslo je v /home/user/heslo.txt

     

    vmrun -T server -h https://localhost:8333/sdk -u user -p `cat /home/user/heslo.txt` listRegisteredVM

    polo23 avatar 10.9.2011 20:56 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    No to je prave v procesech videt - zkousel jsem.
    10.9.2011 22:19 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    To funguje tak, že shell spustí cat … a výsledek předá jako parametr vmrun. Takže v seznamu procesů to opět bude vidět – stejně jako jakýkoli jiný způsob předání parametru.
    10.9.2011 22:17 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    To načtení hesla ze souboru musí program samozřejmě podporovat, nejspíš pak na to bude mít jiný parametr, než na samotné heslo (aby nemusel hádat, o co jde).

    Z dotazu nebylo jasné, zda to chcete sám implementovat, nebo jde o nějaký cizí program. Pokud jde o druhý případ, záleží jenom na tom, co je v programu implementováno. Pokud umožní zadat heslo jen jako parametr, nic s tím nenaděláte (kromě patche). Třeba takové ssh naopak vůbec neumožňuje zadat heslo jako parametr a musíte jej zadat buď interaktivně, nebo se používá soubor (s klíčem místo hesla, ale je to stejný princip).
    10.9.2011 22:25 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Zapomněl jsem na tu Sambu – tam se dá právě použít ten soubor, parametrem credentials řeknete, kde je soubor se jménem a heslem (a ten bude samozřejmě čitelný jen pro roota). V man smbmount se dozvíte víc.

    Zdá se, že vmrun podporuje zadání hesla jen z příkazového řádku, takže tam by pomohla jen úprava programu. Ještě vyzkoušejte, zda když jej spustíte bez hesla, zda se na něj nezeptá – pak by bylo možné použít expect, jak tu někdo psal.
    polo23 avatar 11.9.2011 11:18 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Kdyz zadam prikaz bez hesla tak se na nej nezepta. Vypise:
    Error: Unknown error
    Myslim, ze jina moznost jak zadat to primo do CLI u toho programu neni.
    pushkin avatar 10.9.2011 17:37 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Souhlasím s výše uvedenými, ještě mě jako trochu jiná možnost napadlo použít sudo - dát danému uživateli oprávnění za pomoci sudo spustit program pod jiným uživatelem. Pak by nebylo heslo vlastně vůbec třeba.
    10.9.2011 19:21 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Ak program urobí exec() na seba samého, tak proces, ktorý dostal parametere -u user -p heslo prestáva existovať a už ho nebude vidno v zozname procesov. Riziko teda zredukuješ na čas od spustenia procesu po vykonanie volania exec().

    Prirodzene pre root-a stále ostávajú nejaké nástroje, ako heslo vysledovať. Ale ak neveríš root-ovi, tak to máš aj tak márne.
    10.9.2011 20:25 pozortucnak | skóre: 21 | blog: vecny_windowsar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    A co takhle použít něco jako expect nebo empty... http://hodza.net/category/linux/sluzby/ssh/
    Jsem mimořádně obtížný případ
    polo23 avatar 10.9.2011 21:00 polo23 | skóre: 28 | blog: polo23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    No ja nevim, nezda se mi ze by to slo pouzit v mem pripade.
    10.9.2011 23:05 Lazar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Nepomůže umístění hesla do proměnné ve skriptu(700) a proměnnou pak použít místo hesla v příkazu vmrun?

    http://nuclear.unh.edu/wiki/index.php?title=Using_VMWare_vmrun
    11.9.2011 09:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Nepomůže, vizte #11.
    10.9.2011 22:56 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Vypadá to, že ve WMware jsou taková jelita, která ani nenapadne, že na hostitelském počítači může být přihlášený i někdo jiný, než jen administrátor. Mnoho jiných aplikací to má vyřešeno odkazem na soubory s omezenými právy. Např. MySQL v souboru ~/.my.cnf, podobně je to i s přístupy k Sambě v /etc/fstab.
    11.9.2011 10:04 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    MySQL mě vůbec překvapila - na CentOS například když se přihlásím k DB stylem mysql databaze --user uzivatel --password=heslo tak v následujícím výpisu ps aux|grep mysql vidím mysql databaze --user uzivatel --password=xxxxx! Jak je to přesně udělané ovšem netuším...
    11.9.2011 11:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Asi si při startu parametr přečte a následně ho přepíše. Ale docela mne překvapuje, že to takhle funguje, že se do té části paměti dá zapisovat a že to přepíše skutečně i v jádru. Druhá možnost by byla, že je tu fíčura vašeho ps, které příkaz mysql zná a ví, že parametr password je „citlivý“. Taková funkce by ale podle mne přinesla víc škody než užitku. Zkuste se podívat do /proc/$pid/cmdline, co vidí jádro.
    11.9.2011 15:48 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    V cmdline je heslo také vymazané. Řekl bych že mysql klient prostě přepíše vlastní commandline, možná přímo zápisem do argv[] asi to zkusím nějakým pokusem napodobit
    11.9.2011 16:11 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zadat heslo pri spusteni programu tak aby nebylo videt v procesech
    Tak jsem to potvrdil, je zajímavé že název běžícího procesu je tak snadno možné v linuxu změnit

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.