Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
set line /dev/ttyS1 set speed 9600 set parity none set carrier-watch off set stop-bits 1Po navázání spojení se do konzole nic nevypisuje, proto stisknu Enter (na jinou klávesu nezareaguje). Vypíše se jméno prvku a výzva na zadání hesla následovaná "% Authentication failed" (nejspíše proto, že se stisknutý Enter bere jako potvrzení zadání hesla). Nyní se však cyklus "výzva pro zadání hesla" "authentication failed" opakuje aniž bych stiskl jakoukoli klávesu. Navíc se postupně text posouvá k pravé části terminálu a po přetečení začíná opět nalevo. Výpis dmesg:
$ dmesg | grep ttyS [ 0.622071] 0000:05:00.0: ttyS0 at I/O 0xec00 (irq = 16) is a 16550A [ 0.622151] 0000:05:00.0: ttyS1 at I/O 0xe880 (irq = 16) is a 16550AVýpis nastavení rozhraní:
# stty -a < /dev/ttyS1 speed 9600 baud; rows 0; columns 0; line = 0; intr = ^C; quit = ^\; erase = ^?; kill = ^U; eof = ^D; eol = <undef>; eol2 = <undef>; swtch = <undef>; start = ^Q; stop = ^S; susp = ^Z; rprnt = ^R; werase = ^W; lnext = ^V; flush = ^O; min = 1; time = 0; -parenb -parodd cs8 hupcl -cstopb cread clocal -crtscts -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip -inlcr -igncr icrnl ixon ixoff -iuclc -ixany -imaxbel -iutf8 opost -olcuc -ocrnl onlcr -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0 isig icanon -iexten -echo echoe echok -echonl -noflsh -xcase -tostop -echoprt echoctl echokeNastavení rozhraní jsem zkoušel změnit, aby byly shodné s tím jak to má kolega, ale bez úspěchu. Vyloučil jsem problém v Kermitu, protože když jsem připojený přes USB-serial redukci, tak vše chodí jak má. Předem díky za rady Břeťa
set modem type none set line /dev/ttyS1 set carrier-watch off set speed 9600 set flow none set parity none set stop-bits 1 robustTo echování lze vypnout pomocí příkazu:
stty -F /dev/ttyS1 raw -echo -echoe -echok -echoctl -echokeAle stejně si ten seriák nastavuje kermit, takže ten příkaz je aspoň podle mě zbytečnej.
Zatim na všechny stroje jsem se přes RS232->COM dostal přes screen.
Tiskni
Sdílej: