V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
- Notebook Fujitsu Lifebook A530, - Linux 3.0.4-vanilla, Slackware64-current - v /sys/power/disk je "shutdown" - v jádře podpora s2disk, mount s parametry noatime, commit=3800, vše ext4fsAsi po třech hodinách práce jsem si stáhl qemu-0.15.0.tar.gz, rozbalil jsem (ještě tak asi 5 minut četl ./configure --help ), provedl ./configure, make V=1 a po několika vteřinách kompilace zatuhl celý NB. Chvilku jsem čekal, disk ještě párkrát zahrkal (asi vyprazdňoval keše) Ctrl + Alt + Delete nereagovalo a jediné co mne napadlo z Magic_SysRq_Key bylo Ctrl + Alt + SysRq + b (okamžitý reboot, bez sync a umount). Takže jsem nabootoval, ihned provedl shutdown -rF now a po naběhnutí systému vidím, že nic okolo zmiňovaného qemu nemám v NB. Ještě před tím jsem instaloval vde2, což v systému zůstatlo, ale o qemu ani památka. Co se mohlo stát? Může za to Ctrl + Alt + SysRq + b? Je reálná možnost, že mám nabořený FS i když fsck proběhl v pořádku? Budu rád za vysvětlení, protože sám tomu moc nerozumím. Díky.
sync
, tak nejpravděpodobnější vysvětlení bude IMHO to nejjednodušší: data se před tvrdým rebootem nestihla zapsat na disk.
Ach jo, co je to zase za demagogii? Je to jen default a pokud se to někomu nelíbí, není nic jednoduššího než použít parametr sync
. Tazatel s tím očividně problém nemá (nebo aspoň neměl), jelikož si jako bonus nastavil commit interval na více než hodinu (default je pět sekund). Takže si za své problémy může sám a nemá smysl v tom hledat nějakou chybu návrhu.
Něco jiného je samozřejmě to "zatuhnutí", ale to bohužel k experimentování s nejnovějšími vanilla jádry čas od času patří. Jen by bylo dobré v takovém případě nakonfigurovat kdump a použít Alt+SysRq+C, aby byl ten pád aspoň něčím užitečný.
Tiskni
Sdílej: