Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
xmodmap
.Compose , " Compose < "
No tak u me taky nejde ani jedno a vytvářet si vlastní mapu ? Si děláte hnědku v roce 2011 ?
AltGr+- → – AltGr+Shift+. → … AltGr+Shift+, → × AltGr+mezera → nedělitelná mezera AltGr+Shift+F → „ AltGr+Shift+G → “Pomocí AltGr+F/G se totiž píše [], takže je to takové obvyklé místo na klávesnici, navíc se dají velmi rychle napsat obě uvozovky „“ a má to logiku (klávesy jsou vedle sebe v tom pořadí, v jakém jsou pak uvozovky v textu). Pak mám ještě jednoduché – hned vedle:
AltGr+Shift+H → ‚ AltGr+Shift+J → ‘Podle té tabulky by měl být AltGr+; dvojité otevírací uvozovky a se ještě shiftem uzavírací – proboha jen to ne! Vždyť na AltGr+; je ` (velice užitečná klávesa např. v shellu nebo v některých syntaxích) a na AltGr+Shift+; je vlnovka ~ opět strašně důležitý znak (ta jde napsat i přes AltGr+A, takže by se možná dala oželet).
ůstanu u své mapy, na kterou jsem zvyklý
Sto lidí, sto chutí.
Třeba zrovna krát už existuje na AltGr-Shift-]. Snažili jsme se existující zápisy neduplikovat, zachovat diakritická znaménka a nové znaky přidávat na místa, kde existuje jejich ASCII podoba.
Pomocí AltGr+F/G se totiž píše []
Kdo si má pamatovat pod kterým písmenkem je naprosto nesouvisející symbol? Přirozenější mi přijde současný AltGr-[.
Vždyť na AltGr+; je `
Spletl jste si rozložení. V odkazované tabulce jsou klávesy značeny hlavními symboly americké klávesnice. Takže klávesa „;“ je ta samá, kde standardní české rozložení má „ů“.
Kdo si má pamatovat pod kterým písmenkem je naprosto nesouvisející symbol? Přirozenější mi přijde současný AltGr-[.Píšu tak [] (FG) a {} (BN) a přijde mi to pohodlnější – pravou rukou AltGr, levou písmena – lepší než si kroutit prsty a psát to oboje pravou.
Spletl jste si rozložení. V odkazované tabulce jsou klávesy značeny hlavními symboly americké klávesnice. Takže klávesa „;“ je ta samá, kde standardní české rozložení má „ů“.OK, přehlédl jsem, že je to zapsané pomocí anglických kláves. Jenže přes AltGr+ů zase píšu dolar. Při vymýšlení toho svého rozložení jsem se právě snažil umístit nové znaky na místa, kde nic užitečného nebylo a nemohlo to tak nikomu chybět. Jasně, dolar se dá napsat i přes AltGr+4, ale jistě nejsem sám, kdo ho píše jako AltGr+ů. Navíc když už dávat uvozovky do těchto míst, tak by bylo hezké je mít na AltGr+ů a AltGr+§ – klávesy logicky vedle sebe. Ale tím bychom přišli nejen o $, ale i o '. A jak na to tak koukám, ten apostrof by měl zmizet pod jednoduchými uvozovkami (AltGr+§).
Apostrof se dá napsat přes Shift-|. Ale je pravda, že výrobci zrovna s touto klávesou neví kam.
Jo to je dobré řešení , přidal sem si tam hned „ “ —
Ještě doplnim návod jak psát unicode znaky klávesnicí
Na starších xserverech Ctrl + Shift a současném vyťukání unicodového čísla příslušného znaku
Na novějších xserverech po přidržení Ctrl + Shift je třeba vyťukat u + ono číslo.
Příklad novějších xserverů
Ctrl + Shift + u2014 pro —
Ctrl + Shift + u2026 pro …
Ctrl + Shift + u2192 pro →
Ctrl + Shift + u00d7 pro ×
Ctrl + Shift + u201e pro „
Ctrl + Shift + u201c pro “
Příklad starších xserverů
Ctrl + Shift + 2014 pro —
Ctrl + Shift + 2026 pro …
Ctrl + Shift + 2192 pro →
Ctrl + Shift + 00d7 pro ×
Ctrl + Shift + 201e pro „
Ctrl + Shift + 201c pro “
xmodmap -e 'keycode 43 = h H h H grave U201C grave U201C h H h H' xmodmap -e 'keycode 57 = n N n N braceright U201E braceright U201E n N n N'nebo vložit
keycode 43 = h H h H grave U201C grave U201C h H h H keycode 57 = n N n N braceright U201E braceright U201E n N n Ndo
$HOME/.Xmodmap
To platí pro X Window System, ale co příkazový řádek?
Poznámka: Hodilo by se to sem přidat kvůli úplnosti.
No podle ascii tabulky by to mělo bejt
ale u mne to píše kostičky , asi špatnej font a nebo to utf8 neumí.
Jde to někomu ?
Virtuální konzole je historicky postižena. VGA umí nejvýše 512 znaků. Do nich se celý Unicode nevejde, takže font obsahuje jen vybrané znaky a je-li konzole přepnuta do režimu UTF-8 (unicode_start(1)), pak se vybrané znaky mapují do těch, co jsou ve fontu. Takže záleží, co máte ve fontu a co v mapě. Například při fontu lat2-16 a mapování 8859-2_to_uni lze zobrazit česká písmena, ale už ne uvozovky. Font, co používá Debian, má na neobsazená místa dokreslené uvozovky, ale už tam třeba není výpustka. Jistě by to šlo vylepšit. Ale obecně řešitelný problém to není. Musela by se udělat úplně nová implementace jenom pro frame buffer.
Úplně jiný problém je vstup, který, mám dojem, v režimu UTF-8 vůbec nefunguje (nebo nefunguje přepínání mezi alternativními, například českým a anglickým, rozložením).
echo -e 'keycode 35 = h H grave U+201C\nkeycode 49 = n N braceright U+201E\n' | loadkeysNebo si do souboru
myremap
vložit
keycode 35 = h H grave U+201C keycode 49 = n N braceright U+201Ea příkazem
loadkeys myremap
načíst (u obou je možné přidat přepínač -u
pro loadkeys
).setfont lat2u-16A pokud chcete českou klávesnici, tak asi
loadkeys cz-us-qwerty, kde se můžete přepínat mezi cz a us pomocí pause. Nebo použít
loadkeys cz-lat2
nebo loadkeys cz-lat2-prog
anebo úplně jinou loadkeys us
a už to zas lze.console-common
a console-data
jsou třeba…
Díky
Tiskni
Sdílej: