Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Řešení dotazu:
xmodmap
.Compose , " Compose < "
No tak u me taky nejde ani jedno a vytvářet si vlastní mapu ? Si děláte hnědku v roce 2011 ?
AltGr+- → – AltGr+Shift+. → … AltGr+Shift+, → × AltGr+mezera → nedělitelná mezera AltGr+Shift+F → „ AltGr+Shift+G → “Pomocí AltGr+F/G se totiž píše [], takže je to takové obvyklé místo na klávesnici, navíc se dají velmi rychle napsat obě uvozovky „“ a má to logiku (klávesy jsou vedle sebe v tom pořadí, v jakém jsou pak uvozovky v textu). Pak mám ještě jednoduché – hned vedle:
AltGr+Shift+H → ‚ AltGr+Shift+J → ‘Podle té tabulky by měl být AltGr+; dvojité otevírací uvozovky a se ještě shiftem uzavírací – proboha jen to ne! Vždyť na AltGr+; je ` (velice užitečná klávesa např. v shellu nebo v některých syntaxích) a na AltGr+Shift+; je vlnovka ~ opět strašně důležitý znak (ta jde napsat i přes AltGr+A, takže by se možná dala oželet).
ůstanu u své mapy, na kterou jsem zvyklý
Sto lidí, sto chutí.
Třeba zrovna krát už existuje na AltGr-Shift-]. Snažili jsme se existující zápisy neduplikovat, zachovat diakritická znaménka a nové znaky přidávat na místa, kde existuje jejich ASCII podoba.
Pomocí AltGr+F/G se totiž píše []
Kdo si má pamatovat pod kterým písmenkem je naprosto nesouvisející symbol? Přirozenější mi přijde současný AltGr-[.
Vždyť na AltGr+; je `
Spletl jste si rozložení. V odkazované tabulce jsou klávesy značeny hlavními symboly americké klávesnice. Takže klávesa „;“ je ta samá, kde standardní české rozložení má „ů“.
Kdo si má pamatovat pod kterým písmenkem je naprosto nesouvisející symbol? Přirozenější mi přijde současný AltGr-[.Píšu tak [] (FG) a {} (BN) a přijde mi to pohodlnější – pravou rukou AltGr, levou písmena – lepší než si kroutit prsty a psát to oboje pravou.
Spletl jste si rozložení. V odkazované tabulce jsou klávesy značeny hlavními symboly americké klávesnice. Takže klávesa „;“ je ta samá, kde standardní české rozložení má „ů“.OK, přehlédl jsem, že je to zapsané pomocí anglických kláves. Jenže přes AltGr+ů zase píšu dolar. Při vymýšlení toho svého rozložení jsem se právě snažil umístit nové znaky na místa, kde nic užitečného nebylo a nemohlo to tak nikomu chybět. Jasně, dolar se dá napsat i přes AltGr+4, ale jistě nejsem sám, kdo ho píše jako AltGr+ů. Navíc když už dávat uvozovky do těchto míst, tak by bylo hezké je mít na AltGr+ů a AltGr+§ – klávesy logicky vedle sebe. Ale tím bychom přišli nejen o $, ale i o '. A jak na to tak koukám, ten apostrof by měl zmizet pod jednoduchými uvozovkami (AltGr+§).
Apostrof se dá napsat přes Shift-|. Ale je pravda, že výrobci zrovna s touto klávesou neví kam.
Jo to je dobré řešení , přidal sem si tam hned „ “ —
Ještě doplnim návod jak psát unicode znaky klávesnicí
Na starších xserverech Ctrl + Shift a současném vyťukání unicodového čísla příslušného znaku
Na novějších xserverech po přidržení Ctrl + Shift je třeba vyťukat u + ono číslo.
Příklad novějších xserverů
Ctrl + Shift + u2014 pro —
Ctrl + Shift + u2026 pro …
Ctrl + Shift + u2192 pro →
Ctrl + Shift + u00d7 pro ×
Ctrl + Shift + u201e pro „
Ctrl + Shift + u201c pro “
Příklad starších xserverů
Ctrl + Shift + 2014 pro —
Ctrl + Shift + 2026 pro …
Ctrl + Shift + 2192 pro →
Ctrl + Shift + 00d7 pro ×
Ctrl + Shift + 201e pro „
Ctrl + Shift + 201c pro “
xmodmap -e 'keycode 43 = h H h H grave U201C grave U201C h H h H' xmodmap -e 'keycode 57 = n N n N braceright U201E braceright U201E n N n N'nebo vložit
keycode 43 = h H h H grave U201C grave U201C h H h H keycode 57 = n N n N braceright U201E braceright U201E n N n Ndo
$HOME/.Xmodmap
To platí pro X Window System, ale co příkazový řádek?
Poznámka: Hodilo by se to sem přidat kvůli úplnosti.
No podle ascii tabulky by to mělo bejt
ale u mne to píše kostičky , asi špatnej font a nebo to utf8 neumí.
Jde to někomu ?
Virtuální konzole je historicky postižena. VGA umí nejvýše 512 znaků. Do nich se celý Unicode nevejde, takže font obsahuje jen vybrané znaky a je-li konzole přepnuta do režimu UTF-8 (unicode_start(1)), pak se vybrané znaky mapují do těch, co jsou ve fontu. Takže záleží, co máte ve fontu a co v mapě. Například při fontu lat2-16 a mapování 8859-2_to_uni lze zobrazit česká písmena, ale už ne uvozovky. Font, co používá Debian, má na neobsazená místa dokreslené uvozovky, ale už tam třeba není výpustka. Jistě by to šlo vylepšit. Ale obecně řešitelný problém to není. Musela by se udělat úplně nová implementace jenom pro frame buffer.
Úplně jiný problém je vstup, který, mám dojem, v režimu UTF-8 vůbec nefunguje (nebo nefunguje přepínání mezi alternativními, například českým a anglickým, rozložením).
echo -e 'keycode 35 = h H grave U+201C\nkeycode 49 = n N braceright U+201E\n' | loadkeysNebo si do souboru
myremap
vložit
keycode 35 = h H grave U+201C keycode 49 = n N braceright U+201Ea příkazem
loadkeys myremap
načíst (u obou je možné přidat přepínač -u
pro loadkeys
).setfont lat2u-16A pokud chcete českou klávesnici, tak asi
loadkeys cz-us-qwerty, kde se můžete přepínat mezi cz a us pomocí pause. Nebo použít
loadkeys cz-lat2
nebo loadkeys cz-lat2-prog
anebo úplně jinou loadkeys us
a už to zas lze.console-common
a console-data
jsou třeba…
Díky
Tiskni
Sdílej: