Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Neznáte ještě úspornější téma než http://martin.ankerl.com/2007/11/04/clearlooks-compact-gnome-theme/ ?
.
Pouzival jsem Gnome nekolik let, alen ikdy jsem zadne tema, ktere by se alespon blizilo uspornosti KDE nenasel. Nastesti to uz nemusim resit Zkousel jsem novou verzi Gnome bezmala mesic. Porad jsem si rikal, ze kdyz na tom delali tak dlouho, tak treba casem zjistim v cem lepsi nez normalni desktop s listou, ale na nic jsem neprisel. Efektivita prace pokud mam otevrenych nekolik terminalu plus Firefox a Thunderbird na vice plochach a potrebuji rychle prepinat je na nic a to ze na me kazdou chvilku vyskocila aktivity lista nebo neco jineho, protoze jsem najel mysi nekam do rohu obrazovky mi vadilo snad nejvice.
Tak jsem si hned po ranu pekne postezoval a muzu zase pokracovat v praci
Promiň ale kde sice nainstalované mám a to Kde 4.4.5 a i kde 3 (3.5.12) , ale kde mne nikdy neoslovilo a rozhodně to nesplňuje úsporu místa na obrazovce.
používám všude písmo o velikosti 8 a dpi 96 bodů na palec bez vyhlazování a písmo ms reference sanserif . Jenže na 1920x1080 se prostě nic nevejde a když si spustim ve virtualboxu nějakej jinej OS a je jedno jestli je to HAIKU nebo krámosoftí os tak se všeho vejde o 33% více.
Ja mluvim o gnome 2 ne o gnome 3
Tiskni
Sdílej: