Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
chmod -x nv5.run
./nv5.run
Žiadaš tým systém, aby spustil program s menom "nv5.run", ktorý sa nachádza v aktuálnom adresári. Na to je nutné, aby tam taký program existoval a aby mal práva na spustenie. To či existuje, povie program ls
. To aké má práva povie ls -l
. Prístupové práva sa menia programom chmod
a to tak, že povieš ako práva meníš (napr. parameter +x
znamená, že pridávaš práva na spustenie) a potom povieš, ktorému súboru ich meníš. Treba ešte dodať, že na Linux-e súborové systémy rozlišujú veľké a malé písmená a preto "nv5.run" je niečo iné ako "NV5.run".
NVidiový driver stiahnutý zo stránok nVidie som inštaloval naposledy snáď pred rokom a jeho inštalačný program sa volal inak. Tiež však požadoval aby počas inštalácie nebežali X-windows.
Na záver dodám, že nie je jedno, čo počítaču povieš a nie je jedno, čo on odpovie. A keď nebudeme vedieť čo presne si mu povedal a čo presne počítač odpovedal, tak budeme môcť len hádať, ako ti pomôcť. A mne sa už moc hádať nechce.
pwd
a ls
, že to spouštíš ve správném adresáři a že tam ten soubor skutečně je.
sudo killall gdm
(pripadne sudo killall kdm
- pokud misto GNOME mas KDE)
4. Prepni se do adresare kam si nakopiroval ten NV5.run
5. a dale jen sekvence nasledujicich prikazu:
chmod +x ./NV5.run
, pak uz jen sudo ./NV5.run
, nainstalovat ovladac a pak reboot
To mně třeba nefunguje , ikdyž schodim celé Xka tak instalátor stále řve že xka běží a to dokud nenapíšu sudo init 1
pak dam příkazovej řádek pod rootem a teprv tam mi dovolí nvidia instalaci.
Tiskni
Sdílej: