Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Máš modul kvm-intel v paměti? Na něčem podobném mám ...
# lsmod | grep kvm kvm_intel 53704 3 kvm 358409 1 kvm_intelZkušenost: nemůžeš mít takových modulů více v paměti, moduly pro virtalbox, vmware i kvm se tuším vzájemně vylučují. Aspoň u jedné dvojice jsem takovou zkušenost měl.
Tak zkušenost jsem měl jen s tim, že modul pro kvm šel loadnout jen když v paměti nebyl ten virtualboxdrv ...
Obecně musíš mít podporu pro virtualizaci na desce, v procesoru, mít ji zapnutou v BIOSu a pak nahraný modul od kernelu.
Také viz link na kvm/faq.
...Obecně musíš mít podporu pro virtualizaci na desce, v procesoru, mít ji zapnutou v BIOSu a pak nahraný modul od kernelu.Tuto podporu potrebujes len ked chces spustat HVM pre beh PV (para-virtualised) masin nepotrebujes ziadnu specialnu instrukcnu sadu ani podporu v BIOSe (je to napisane aj v tych FAQ, ktore si uviedol).
Pleteš si to s Xenem.Tak to mas teda recht...krinspincdolina. No tie KVM FAQ maju aj bod, ktory popisuje ako skontrolovat, ci ta virtualna masina nahodou nebezi pod QEMU. To bude mozno tento pripad.
Mimochodem, jak jste na tom s přidělením paměti? Neswapujete nebo nemáte někde jiné obdobné úzké hrdlo?
Tiskni
Sdílej: