Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
./configure checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p checking for gawk... no checking for mawk... mawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no checking for style of include used by make... GNU checking for gcc... gcc checking whether the C compiler works... yes checking for C compiler default output file name... a.out checking for suffix of executables... checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether gcc accepts -g... yes checking for gcc option to accept ISO C89... none needed checking dependency style of gcc... gcc3 checking for library containing strerror... none required checking for gcc... (cached) gcc checking whether we are using the GNU C compiler... (cached) yes checking whether gcc accepts -g... (cached) yes checking for gcc option to accept ISO C89... (cached) none needed checking dependency style of gcc... (cached) gcc3 checking for g++... g++ checking whether we are using the GNU C++ compiler... yes checking whether g++ accepts -g... yes checking dependency style of g++... gcc3 checking for gcc... (cached) gcc checking whether we are using the GNU C compiler... (cached) yes checking whether gcc accepts -g... (cached) yes checking for gcc option to accept ISO C89... (cached) none needed checking dependency style of gcc... (cached) gcc3 checking how to run the C preprocessor... gcc -E checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep checking for egrep... /bin/grep -E checking for ANSI C header files... yes checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes checking for OPENWSMAN... no configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
polo@squeeze:~/Stažené soubory/wsmancli-2.2.7$ make make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.
Řešení dotazu:
configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.už tu chybovou hlášku udělat mohli opravdu jen stěží, takže při neporozumění by mohlo pomoci ještě tak dát ji do Google Translate. Nevím, co je openwsman, ale potřebuješ to nainstalovat (včetně případně nějakého devel balíku). To je napsáno tady:
checking for OPENWSMAN... no configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' foundPokud jsi ho nainstaloval, ale ručně mimo systém, tak je zapotřebí nastavit proměnnou PKG_CONFIG_PATH, aby obsahovala cestu k openswman.pc. To je napsáno tady:
Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix.Případně se mohou rovnou natvdo do proměnných OPENWSMAN_CFLAGS a OPENWSMAN_LIBS nastavit potřebné flagy ompilátoru a linkeru pro kompilaci s openwsmanem, jak je napsáno zde:
Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config.ale ve standardních situacích se tato cesta nedporučuje.
pkg-config
. To je nástroj, ktorý hľadá súbory s príponou .pc a vie povedať, či daná knižnica je na systéme a či tam napr. je v požadovanej verzii.
Inštalácia openwsman ti tam asi nedala veci potrebné pre kompilovanie projektov používajúcich openwsman. Dala tam len veci potrebné pre beh aplikácií používajúcich openwsman. Hľadaj niečo ako "devel" balíček.
openwsman libopenwsman1 libopenwsman-dev
a budou třeba minimálně ty první dva, pokud by proti tomu chtěl něco kompilovat tak i ten třetí -dev balíček. On má ale debian a řiká že tam tyhle věci v repozitáři nejsou, a když si nainstaloval balíček (asi jen ten jeden) tak mu to stejně nešlo. IMHO by bylo lepší si to zkompilovat celý i se všema knihovnama co to potřebuje než to instalovat z balíků pro jinou distribuci, kde to můžou mít zkompilovaný proti jinejm verzím knihoven a pak to stejně nebude fungovat na jeho systému.
wsmancli
a už ne openwsman
bez kterýho to fungovat nebude. Čili bych šel na http://sourceforge.net/projects/openwsman/files/ a stáh si oboje, nejdřív zkompiloval a nainstaloval ten openwsman
a až potom wsmancli
a to už by mělo fungovat (pokud se v průběhu kompilace neukáže že tomu chybí ještě nějaký další knihovny, což se může klidně stát). Jako alternativu bych viděl buď pokusit se najít jestli náhodou nejsou někde balíčky pro debian a teprve až v nouzi nejvyšší bych zkusil ty balíčky pro ubuntu (a nezapomenout nainstalovat i ty s -dev v názvu).
Tiskni
Sdílej: