Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
./configure checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p checking for gawk... no checking for mawk... mawk checking whether make sets $(MAKE)... yes checking whether to enable maintainer-specific portions of Makefiles... no checking for style of include used by make... GNU checking for gcc... gcc checking whether the C compiler works... yes checking for C compiler default output file name... a.out checking for suffix of executables... checking whether we are cross compiling... no checking for suffix of object files... o checking whether we are using the GNU C compiler... yes checking whether gcc accepts -g... yes checking for gcc option to accept ISO C89... none needed checking dependency style of gcc... gcc3 checking for library containing strerror... none required checking for gcc... (cached) gcc checking whether we are using the GNU C compiler... (cached) yes checking whether gcc accepts -g... (cached) yes checking for gcc option to accept ISO C89... (cached) none needed checking dependency style of gcc... (cached) gcc3 checking for g++... g++ checking whether we are using the GNU C++ compiler... yes checking whether g++ accepts -g... yes checking dependency style of g++... gcc3 checking for gcc... (cached) gcc checking whether we are using the GNU C compiler... (cached) yes checking whether gcc accepts -g... (cached) yes checking for gcc option to accept ISO C89... (cached) none needed checking dependency style of gcc... (cached) gcc3 checking how to run the C preprocessor... gcc -E checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep checking for egrep... /bin/grep -E checking for ANSI C header files... yes checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes checking for OPENWSMAN... no configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
polo@squeeze:~/Stažené soubory/wsmancli-2.2.7$ make make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.
Řešení dotazu:
configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.už tu chybovou hlášku udělat mohli opravdu jen stěží, takže při neporozumění by mohlo pomoci ještě tak dát ji do Google Translate. Nevím, co je openwsman, ale potřebuješ to nainstalovat (včetně případně nějakého devel balíku). To je napsáno tady:
checking for OPENWSMAN... no configure: error: Package requirements (openwsman >= 2.2.3) were not met: No package 'openwsman' foundPokud jsi ho nainstaloval, ale ručně mimo systém, tak je zapotřebí nastavit proměnnou PKG_CONFIG_PATH, aby obsahovala cestu k openswman.pc. To je napsáno tady:
Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix.Případně se mohou rovnou natvdo do proměnných OPENWSMAN_CFLAGS a OPENWSMAN_LIBS nastavit potřebné flagy ompilátoru a linkeru pro kompilaci s openwsmanem, jak je napsáno zde:
Alternatively, you may set the environment variables OPENWSMAN_CFLAGS and OPENWSMAN_LIBS to avoid the need to call pkg-config.ale ve standardních situacích se tato cesta nedporučuje.
pkg-config
. To je nástroj, ktorý hľadá súbory s príponou .pc a vie povedať, či daná knižnica je na systéme a či tam napr. je v požadovanej verzii.
Inštalácia openwsman ti tam asi nedala veci potrebné pre kompilovanie projektov používajúcich openwsman. Dala tam len veci potrebné pre beh aplikácií používajúcich openwsman. Hľadaj niečo ako "devel" balíček.
openwsman libopenwsman1 libopenwsman-dev
a budou třeba minimálně ty první dva, pokud by proti tomu chtěl něco kompilovat tak i ten třetí -dev balíček. On má ale debian a řiká že tam tyhle věci v repozitáři nejsou, a když si nainstaloval balíček (asi jen ten jeden) tak mu to stejně nešlo. IMHO by bylo lepší si to zkompilovat celý i se všema knihovnama co to potřebuje než to instalovat z balíků pro jinou distribuci, kde to můžou mít zkompilovaný proti jinejm verzím knihoven a pak to stejně nebude fungovat na jeho systému.
wsmancli
a už ne openwsman
bez kterýho to fungovat nebude. Čili bych šel na http://sourceforge.net/projects/openwsman/files/ a stáh si oboje, nejdřív zkompiloval a nainstaloval ten openwsman
a až potom wsmancli
a to už by mělo fungovat (pokud se v průběhu kompilace neukáže že tomu chybí ještě nějaký další knihovny, což se může klidně stát). Jako alternativu bych viděl buď pokusit se najít jestli náhodou nejsou někde balíčky pro debian a teprve až v nouzi nejvyšší bych zkusil ty balíčky pro ubuntu (a nezapomenout nainstalovat i ty s -dev v názvu).
Tiskni
Sdílej: