Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).
Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »v dmesg som nasiel error, ale neviem jak je vazny? Nic nevyzera ze by sa kazilo. Zatial neviem jak to spravit? ani o co ide. Jak zistim ci je to naozaj bug?
root@hpmini:~# dmesg | grep error [ 16.773133] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro [ 23.364629] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=600 root@hpmini:~# uname -a Linux hpmini 2.6.38-12-generic #51-Ubuntu SMP Wed Sep 28 14:25:20 UTC 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux root@hpmini:~#
Řešení dotazu:
Te není chyba. To je hláška, že souborový systém na /dev/sda1 byl přepojen nejprve s parametrem „errors=remount-ro“ a později s parametry „errors=remount-ro,commit=600“. Na co je dobrý parametr „errors“ u ext4, si mužete najít v manuálové stránce příkazu mount.
Případné chyby by se stejně nacházely o pár řádků výše a vypadaly by takto:
[ 6.453919] end_request: I/O error, dev xvda, sector 4456704 [ 6.453964] Aborting journal on device xvda-8. [ 6.462873] EXT4-fs error (device xvda): ext4_journal_start_sb:296: Detected aborted journal [ 6.462903] EXT4-fs (xvda): Remounting filesystem read-only
Porovnejte poslední řádek s vaším výpisem.
[ 6.462903] EXT4-fs (xvda): Remounting filesystem read-only,
cize sa montne, ale neda s nan zapisovat
pretoze Vas Journal FS ma error na FS I/O error. Dik
Tiskni
Sdílej: