Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
man test cat --numberAle nějak nevím, co může být daleko jednoussi. Ach jo. Příště aspoň napište, co už jste zkusil a v čem je konkrétně problém.
k operacnimu systemu Ubuntu
Co je na tom divného? Možná by měl napsat "Distribuce Ubuntu s linuxovým jádrem", ale o Windows se také mluví jako o operačním systému. Kdo vlastně stanovuje hranici "tohle je ještě operační systém a tohle už ne, to je jen jeho nadstavba"? Správně by do pojmu "operační systém" neměl patřit ani shell. Jeden nicneříkající smajlík bez dalšího vysvětlení je mi k smíchu mnohem víc než nepřesné označení prostředí, ve kterém uživatel řeší svůj problém.k operacnimu systemu Ubuntu
while
a read
.
#!/bin/sh
nl $1 > $2
exit 0;
Ted jeste premyslim nad tim testovanim platnosti cest ;] ktery predpokladam, ze bude nejak pomoci prikazu test :)
jeste jsem premyslel nad zadanim cest az po spusteni skriptu, neco jako:
#!/bin/sh
echo "Zadej jmeno/cestu vstupniho souboru"
echo "Zadej jmeno/cestu vystupniho souboru"
nl $v1 > $v2
exit 0;
ale podle zadani by to melo byt zadano jiz pred spustenim.
Jinak ... skola je to Ostravska univerzita, obor Informatika ;]
exit 0
" považuji za zbytečné a potenciálně nebezpečné. Interaktivní získávání parametrů se také moc nedělá. Nebezpečné parametry (od uživatele) je vhodné obalit uvozovkami. Výsledek by tedy mohl vypadat takto:
#!/bin/sh nl "$1" > "$2"A volání:
skript vstup výstupOvšem tak krátké skripty se obvykle nepíší, protože stačí zadat jen:
nl vstup >výstupBTW: Pro výpis programu používej "<pre>"
man testa zkontrolovat, jestli mas prava na cteni prvniho souboru a prava na zapis do slozky, kde je druhej soubor.
#!/bin/sh [ -f "$1" ] && touch $2 && nl $1 > $2...mozno je nieco lepsie na test lokacie vystupneho suboru, ale touch ma napadol ako prvy...
Tiskni
Sdílej: