Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
man test cat --numberAle nějak nevím, co může být daleko jednoussi. Ach jo. Příště aspoň napište, co už jste zkusil a v čem je konkrétně problém.
k operacnimu systemu Ubuntu
Co je na tom divného? Možná by měl napsat "Distribuce Ubuntu s linuxovým jádrem", ale o Windows se také mluví jako o operačním systému. Kdo vlastně stanovuje hranici "tohle je ještě operační systém a tohle už ne, to je jen jeho nadstavba"? Správně by do pojmu "operační systém" neměl patřit ani shell. Jeden nicneříkající smajlík bez dalšího vysvětlení je mi k smíchu mnohem víc než nepřesné označení prostředí, ve kterém uživatel řeší svůj problém.k operacnimu systemu Ubuntu
while
a read
.
#!/bin/sh
nl $1 > $2
exit 0;
Ted jeste premyslim nad tim testovanim platnosti cest ;] ktery predpokladam, ze bude nejak pomoci prikazu test :)
jeste jsem premyslel nad zadanim cest az po spusteni skriptu, neco jako:
#!/bin/sh
echo "Zadej jmeno/cestu vstupniho souboru"
echo "Zadej jmeno/cestu vystupniho souboru"
nl $v1 > $v2
exit 0;
ale podle zadani by to melo byt zadano jiz pred spustenim.
Jinak ... skola je to Ostravska univerzita, obor Informatika ;]
exit 0
" považuji za zbytečné a potenciálně nebezpečné. Interaktivní získávání parametrů se také moc nedělá. Nebezpečné parametry (od uživatele) je vhodné obalit uvozovkami. Výsledek by tedy mohl vypadat takto:
#!/bin/sh nl "$1" > "$2"A volání:
skript vstup výstupOvšem tak krátké skripty se obvykle nepíší, protože stačí zadat jen:
nl vstup >výstupBTW: Pro výpis programu používej "<pre>"
man testa zkontrolovat, jestli mas prava na cteni prvniho souboru a prava na zapis do slozky, kde je druhej soubor.
#!/bin/sh [ -f "$1" ] && touch $2 && nl $1 > $2...mozno je nieco lepsie na test lokacie vystupneho suboru, ale touch ma napadol ako prvy...
Tiskni
Sdílej: