Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
man test cat --numberAle nějak nevím, co může být daleko jednoussi. Ach jo. Příště aspoň napište, co už jste zkusil a v čem je konkrétně problém.
k operacnimu systemu Ubuntu
Co je na tom divného? Možná by měl napsat "Distribuce Ubuntu s linuxovým jádrem", ale o Windows se také mluví jako o operačním systému. Kdo vlastně stanovuje hranici "tohle je ještě operační systém a tohle už ne, to je jen jeho nadstavba"? Správně by do pojmu "operační systém" neměl patřit ani shell. Jeden nicneříkající smajlík bez dalšího vysvětlení je mi k smíchu mnohem víc než nepřesné označení prostředí, ve kterém uživatel řeší svůj problém.k operacnimu systemu Ubuntu
while
a read
.
#!/bin/sh
nl $1 > $2
exit 0;
Ted jeste premyslim nad tim testovanim platnosti cest ;] ktery predpokladam, ze bude nejak pomoci prikazu test :)
jeste jsem premyslel nad zadanim cest az po spusteni skriptu, neco jako:
#!/bin/sh
echo "Zadej jmeno/cestu vstupniho souboru"
echo "Zadej jmeno/cestu vystupniho souboru"
nl $v1 > $v2
exit 0;
ale podle zadani by to melo byt zadano jiz pred spustenim.
Jinak ... skola je to Ostravska univerzita, obor Informatika ;]
exit 0
" považuji za zbytečné a potenciálně nebezpečné. Interaktivní získávání parametrů se také moc nedělá. Nebezpečné parametry (od uživatele) je vhodné obalit uvozovkami. Výsledek by tedy mohl vypadat takto:
#!/bin/sh nl "$1" > "$2"A volání:
skript vstup výstupOvšem tak krátké skripty se obvykle nepíší, protože stačí zadat jen:
nl vstup >výstupBTW: Pro výpis programu používej "<pre>"
man testa zkontrolovat, jestli mas prava na cteni prvniho souboru a prava na zapis do slozky, kde je druhej soubor.
#!/bin/sh [ -f "$1" ] && touch $2 && nl $1 > $2...mozno je nieco lepsie na test lokacie vystupneho suboru, ale touch ma napadol ako prvy...
Tiskni
Sdílej: