Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Doma mám na éééčku poslední UbuntuDejte si tam Gnome, Gnome Classic šlape OK, Gnome Shell tam jede taky dobře a někomu to určitě i vyhovuje. (Ano, Unity nelze provozovat, buď obecně nebo na Atom-u.)
jsem windowsař, tkerý už je naštvaný na to, že po každém půl roce je nutné widle přžeinstalovat, protože prostě je systém o 300% pomalejší než byla čistá instalace.
To nebude systémem.
Ad 2: spíš jsou jeho příznivci momentálně nejaktivnější coby evangelizátoři. Je jen na vás, jakou váhu tomuto kriteriu přikládáte…
Diskuse na téma "jakou distribuci zvolit" patří tradičně k těm nejnesmyslnějším (tedy z linuxových, ty pod blogovými zápisky na politická témata jsou jiná liga). Rozumně udržované distribuce (např. Debian, Fedora, Mandriva, OpenSuSE (řazeno podle abecedy)) jsou v podstatě všechny velmi dobře použitelné; mnohem víc záleží na tom, kdo a jak ten systém bude spravovat.
Tiskni
Sdílej: