abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1995 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10

    mirec avatar 15.12.2011 17:44 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Přečteno: 266×

    Dobrý deň,
    po update ubuntu z 11.04 na 11.10 mi z menu vo failsafe režime prestalo zobrazovať položku pre rekonfiguráciu X-org. Dá sa táto položka v novej verzii vrátiť, alebo vykonať presne to, čo sa stalo v starej verzii aj v novej?

    Som na tomto nástroji fakt závislý. Bez neho mi systém do pol hodiny vytuhne (nefunguje ani SysRq). Grafika je podľa lspci:

    01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV44A [GeForce 6200] (rev a1)

    takže podporovaná by mala byť bez problémov. S nástrojom na rekonfiguráciu X som mal uptime bežne niekoľko mesiacov.

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    15.12.2011 19:10 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    U Teba spôsobuje absencia konfiguraćného nástroja pre grafickú kartu chyby zamŕzania jadra? Tak, a teraz tú o vlkovi a siedmich kozliatkach.

    Skôr skús skontroovať ovládač grafickej karty.
    mirec avatar 15.12.2011 20:42 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Ten som kontroloval veľa krát. Skúšal som starú verziu (93...), novú verziu (17x?), nouveau, rekonfigurované cez jockey-gtk, skúšal som vesa, vypnúť kms, vga mód pri boote, spúšťať v safe móde, prehrabať sa všetkým okrem regonfigurácie X a vždy to padalo. Stabilne to bežalo len keď som dal voľbu rekonfigurovať X ale samozrejme pri ďalšom boote to padalo. Neviem čo ten nástroj robí, ale pri jeho použití systém fungoval. Inak doma používam Gentoo a keby mi niekto takúto blbosť, ktorú sa pýtam povedal tak by som tiež neveril.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    15.12.2011 21:48 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Tá položka vyvolala sériu príkazov ktoré dali nakonfigurovať X-Window System. Nakoľko sa konfigurácia už v dneśnej dobe (ehm. pár pekných desiatok mesiacov) získava za behu, tak je daný program zbytočný.

    Mne osobne tieto symptómy vnucujú myšlienku, že si pri zmene ovládačov nevykonal kompletnú deaktiváciu tých predchádzajúcich. Alebo ten upgrade neprebehol korektne. Podobne sa totiźto prejavovalo, keď v systéme ostali knižnice zanesené mimo balíčkovacieho systému.

    Nepredpokladám, že si spomenieš ako si postupoval pri inštalácii a odinštalácii ovládaćov a ako si robil upgrade. Ale, odporućil by som vyskúśať LiveCD.
    mirec avatar 15.12.2011 22:23 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Na LiveCD išlo, akurát grafika bola strašne pomalá. Aj po inštalácii to išlo, ale grafika bola pomalá a VGA výstup nekvalitný. Potom som cez jockey-gtk nainštaloval ovládače od nvidie a potom to začalo padať s akoukoľvek konfiguráciou, akú som skúšal. Dá sa to nejako prečistiť aby som si bol istý, že preoblém nerobí povedzme nejaký mix driveru v kerneli a knižníc?
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    15.12.2011 22:51 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Nvidiácky ovládač sa dokázal v Ubuntu obvykle nainśtalovať aj sám. Píšeš, že to začalo blbnúť po použití programu ktorý robil niečo zdanlivo podobné ako samotná distribúcia pri prvom štarte.

    Z ktorého roku boli prosím Ťa tie tzuningové prírućky ćo si ich použil?
    mirec avatar 16.12.2011 06:40 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Žiadnou príručkou som sa neriadil. Jockey-gtk je v Ubuntu známy ako správca neslobodných ovládačov (dalo mi dosť námahy vypátrať to keďže nepoužívam ťažké prostredia ako Gnome / KDE). V práci mám starý mnoho rokov kompostovaný stroj, ktorý Gnome / KDE4 neutiahne.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    16.12.2011 11:11 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Ten program nepoznám keďže nemám potrebu používať neslobodné ovládače, takže beriem speť.

    Ale, ak to nejde s tými distribučnými ovládačmi, tak skús dať aplikovať záplaty na systém. Moźno to uź opravili. A poprípade skús použiť ovládač priamo zo stránok nvidia.com.

    PS.: ono to môže aj blbnúť kôli absencii nejakej komponenty pre dbus alebo hal ktoré by sa mali starať aj práve o automatickú konfiguráciu. Takéto drobnosti ktoré človek (možno)nepotrebuje dokážu narobiť dosť slučnú paseku.
    mirec avatar 17.12.2011 19:29 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Vyzerá, že oficiálne drivery fungujú. Chromium mi síce každú chvíľu mrzne, ale neviem, či to má niečo spoločné s drivermi.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    HrabalVojta avatar 18.12.2011 00:12 HrabalVojta | skóre: 23 | blog: gentoo_pentoo | Třebíč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chýba rekonfigurovať X-org vo failsafe po upd. ubuntu na 11.10
    Opravdu to není drivery ... chromium mi mtzne taky ...
    USE="freedom -software_patents" emerge --deep --update --newuse world

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.