Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mam server (linux debian lenny 5.0.9 amd64), ktory bezi na XenServeri. A mam klientov, ktori su schovani za IPSec tunelom nasledovnym sposobom:
<Server> ---ethernet--- <IPSec_VPN_EndPoint> --( ISP )-- <IPSec_VPN_EndPoint> ---ethernet--- <Klient>
A mam nasledovny problem: Na uvedenom serveri bezi webova aplikacia, na ktoru pristupuju klienti spoza IPSec tunela... lenze zobrazovanie web obsahu je neskutocne pomale a po investigacii (tcpdump/wireshark) som zistil, ze dochadza k velkemu mnozstvu retransmisii a strate packetov z dovodu, ze server proste posiela ramce lubovolnej velkosti kludne presahujucej 1500B (napr. 17000B ramec a pod.. v zavislosti od payloadu)!
Podla mojho zistovania to klientom na rovnakej subnete ako je server, vobec nevadi. Vadi to az IPSec tunelu, ktory ma MAX MTU este o nieco nizsie ako je 1500 - konkretne 1260B. Teda pokus prepasovat kazdy ramec velkosti vacsej ako je 1260B skonci jeho dropnutim (ak je DF bit je na 1... a to veru ze nastaveny je). Za normalnych okolnosti tento problem pri pouziti IPSec tunela a inych serveroch riesim modifikovanim ziaducej MSS od klienta (na clamp-mss-to-pmtu cez iptables) a obe strany spojenia sa bez problemov prisposobia.
Avsak pri tomto serveri to vsetko zlyhalo, konkretne:Zaujimave vsak je, ze pri zostavovani TCP spojenia si v SYN packetoch oba konce vymenia spravne hodnoty MSS.. presne podla toho, ako im to forcnem. Avsak server to proste ignoruje...
Este dodam, ze problem sa netyka jednej aplikacie (web server), ale odskusal som to napr aj pri prenose suborov cez ssh (scp)... problem je uplne rovnaky.
Za akekolvek rady dakujem.
Tiskni
Sdílej: