Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Aký Linux by ste mi odporučili (ako totálnemu somárovi) Je vôbec Linux riešenie pre takýchto ľudí?Ano, linuxové distribuce jsou dobrým řešením pro začátečníka a při dobrém použití můžou být i podstatně lepším řešením (konkrétní zkušenosti). Ale nečekej zázrak, nečekej, že tě to zbaví všech problémů, a ani nečekej, že se někdo sebere a poběží řešit zrovna tvůj problém jen proto, aby uhájil čest distribuce i Linuxu. Při výběru máš dvě možnosti... 1) Najdi si někoho, kdo je ti ochotný občas pomoct. Používej to, co on. To je ta lepší možnost. 2) Když to nevyjde, přečti si něco o distribucích, a rozhodni se sám, případně zkus jabber místnosti, atd.
1- súbory .doc by sa dali nejak pretransformovať aby boli čitateľné /prepisovateľné pod linuxom? 2- aké obmedzenia/zmeny by mohli pre mňa nastať v porovnaní s windowsom? (čo za programy, súbory by mi nešli napr.)Vyzkoušej LibreOffice či OpenOffice klidně nejdřív na Windows.
čo za programy, súbory by mi nešli
Půjdou ti programy multiplatformní (např. Mozilla Firefox, LibreOffice, Gimp). Některé Windows programy půjdou přes Wine. Zbytek: Máš smůlu. (Ještě je možnost virtualizace.)
Tiskni
Sdílej: