abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:22 | Komunita

    FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 15:22 | IT novinky

    Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 14:22 | Zajímavý software

    Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    15.7. 13:22 | Komunita

    První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2152 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Přestal fungovat síťový tisk

    20.12.2011 20:46 Miloš
    Přestal fungovat síťový tisk
    Přečteno: 529×
    Už asi měsíc mám problém, se kterým si nevím rady.

    Doma máme malou síť. Všechny "stroje" jsou připojeny přes router (SMC WBR14-G2). Na počítači A (klasické PC - 192.168.2.100) mám linux (Mint 9) a k němu přes USB připojenou sdílenou tiskárnu (HP Deskjet 845C). Na počítači B (netbook Asus) máme Win XP. Hned od začátku, co jsem tiskárnu nasdílel nebyl tisk s počítače B problém (tiskárna je přidána jako http://192.168.2.100:631/printers/DESKJET-845C). Ale jak už jsem psal výše, asi před měsícem zničeho nic tisk přestal fungovat. Počítač B hlasí, že tiskárnu nemůže na serveru najít. Selhal i pokus přidat novou tiskárnu na té samé adrese - opět hlasí, že jí nemůže najít. Pikantní na tom přitom je, že přes webové rozhraní se z B na A v pohodě dostanu, čili adresy http://192.168.2.100:631, http://192.168.2.100:631/printers a http://192.168.2.100:631/printers/DESKJET-845C jsou v Chrome z B normálně přístupné. A vzhledem k tomu, že jsem se pokusil tuto tiskárnu najít ještě na dalším počítači, který máme v síti (další netbook s W7) a i tady pokus skončil nezdarem, tak mě to vede k myšlence, že chyba bude někde v počítači A (případně na routeru).

    Chci se tedy zeptat, zda by mě někdo mohl navést, jakým směrem pátrat a jaké použít nástroje. Jediné změny, které jsem na A prováděl před změnou funkčnosti tisku, byly pochopitelně aktualizace a pak ještě zcela nová a první instalace Virtualboxu (přijde mi sice divné, že by zrovna tohle mohlo se síťovým tiskem souviset, ale raději to uvádím). Ale žádné změny v nastavení tiskárny jsem neprováděl. CUPS Acces log a Error log nehlásí nic neobvyklého a ani konfigurační soubor jsem nijak neměnil.

    Máte někdo nějakou radu?

    Odpovědi

    21.12.2011 19:08 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Lokálně na tom stroji A tisk funguje? Když do stroje B (který má na hdd windows) dáte nějaké live-cd s GNU/Linuxem, taky tisk nejde? Jinak samozřejmě sledování komunikace například wiresharkem může leccos napovědět..
    21.12.2011 22:33 Miloš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Díky za odpověď.

    Lokálně na A tisk funguje naprosto bez problémů. LiveCD bohužel nemohu použít - jedná se o netbook bez CD-ROMky.

    Za to nakopnutí wiresharkem jsem vděčný - to mě nenapadlo. Vyzkouším...
    pavlix avatar 22.12.2011 21:27 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Live USB.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    22.12.2011 23:26 Miloš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Možná to bude znít divně, ale já tu žádné USB nemám, takže to zatím nepřipadá v úvahu. Spíše chci jít cestou, co mi poradil Matlák ohledně wiresharku.
    22.12.2011 23:44 Miloš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Tak vzhledem k tomu, že nejsem žádný síťový guru a s wiresharkem začínám, tak zatím moc moudrý nejsem. Jediné, co mě zaráží, je, že se A pokouší co půl minuty připojit k 192.168.2.255 právě na portu 631 a přitom mi to hlásí mimojiné toto (vložil bych printscreen, ale nedaří se mi - pokaždé pokus o vložení přílohy skončil chybou):
    User Datagram Protocol, Src Port: ipp (631), Dst Port: ipp (631)
        Source port: ipp (631)
        Destination port: ipp (6531)
        Lenght: 182
        Checksum: 0x9dcf [validation disabled]
           [Good Checksum: False]
           [Bad Checksum: False]
    Je toto normální? Nebo je to chyba?
    rADOn avatar 23.12.2011 14:13 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    To je všesměrová adresa. Tiskový server se pravidelně ohlašuje na celé síti, tak se poznávají tiskárny připojené k jiným počítačům. Na wydlích to nechodí – pokud nemáš jiný *nix s CUPS serverem, je to zbytečné a dá se to vypnout.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    22.12.2011 06:24 kulich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    a co na počítači A firewal běží? neblokuje?
    22.12.2011 23:33 Miloš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přestal fungovat síťový tisk
    Firewall by to blokovat neměl. Když ho mám zapnutý a povolím přímo kontakt s počítačem B, výsledek je stejný - B se k tiskárně nepřipojí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.