Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »rdiff-backup /home/data uzivatel@server::/cilovy/adresar
. To je ale ta full,ne? Jak mam delat ty rozdilove?
Řešení dotazu:
-b (backup mode)jinak se jedna vzdy o rozdilovou zalohu. NN
man rdiff-backup
…
Jinak to použití rdiff-backup
zbytečně komplikujete. rdiff-backup
sám udržuje v cílovém adresáři kompletní zálohu, a k ní udržuje rozdíly k předchozím verzím. Tj. je to opačně, než jste to popsal vy – vy máte třeba týden starou plnou zálohu a k ní novější denní rozdílové, rdiff-backup
má den starou plnou zálohu a uložené rozdíly, jak se dostat ke starším verzím. Použitím rdiff
se ale nepřenáší vždy všechna data, ale jen rozdíly (podobně jako u rsync
).
rdiff-backup --remove-older-than 7D /mnt/zaloha
a tak budu mit tak nejak to, co potrebuju? Mam totiz limitovany prostor pro zalohy. Udelal jsem zkusebni zalohu vzorku dat (10x zmena. 10x zaloha) a vsude se pise, ze jsou ta data klasicky v citelne podobe. Ta struktura mi zase tak klasicky nepripada, kdyz chci treba najit soubor z napr. 5te zalohy, kde ji najdu?
Dekuju za vysvetleni.. takze chapu-li to dobre, pouziju jen ten prikaz, co jsem psal a pak jednou za cas treba rdiff-backup --remove-older-than 7D /mnt/zaloha
a tak budu mit tak nejak to, co potrebuju?
Ano.
vsude se pise, ze jsou ta data klasicky v citelne podobeAno, jsou – samozřejmě ale jen jedna záloha, v případě
rdiff-backup
ta poslední.
kdyz chci treba najit soubor z napr. 5te zalohy, kde ji najduVšude se píše, že ji obnovíte příkazem
rdiff-backup -r 5D cesta-k-zaloze/soubor kam-obnovit
…
/neco/neco/neco/neco/neco/neco/soubor.txt
tak ta cesta v obnovovacim prikazu je cesta-k-zaloze/neco/neco/neco/neco/neco/neco/soubor.txt
? Omlouvam se, nedovedi si to predstavit. Myslel jsem, ze si prohlidnu nejaky strom a budu vedet, kde co je.
zaloha/rdiff-backup-data/increments
a můžete konkrétní soubor z této cesty rovnou použít i jako cestu pro rdiff-backup
. Tohle ale samozřejmě nejsou plné verze souborů z dané zálohy, jsou to jenom rozdíly – a na ty soubory je potřeba se dívat jako na interní datovou strukturu rdiff-backup
u. Ale pro základní orientaci „kde co je“ to stačí.
Tiskni Sdílej: