Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
//adresa/disku /media/disk cifs credentials=/root/.server.cred,noauto,rw,users,uid=stanley,gid=users,umask=0 0 0
Řešení dotazu:
credentials
z duvodu automountu a zjistil jsem, ze je treba nastavit obecnejsi prava... pokud si dobre pamatuji, tak jakmile jsem nastavil prava pro vsechny, hned to zaclo fungovat... cesta myslim musela mit na adresarich prava "x"... bohuzel mit hesla pristupna v citelne podobe vsem uzivatelum se mi fakt nechtelo, takze to nepouzivam...
mozna jsem mel neco nekde spatne ci to bylo trosku jinak s pravama nez pisu, uz si to moc nepamatuju, ale vim, restriktivni nastaveni "jen root pro cteni a nikdo jiny nic" nestacilo... :/
No nepripojuje se ti to, protoze tam mas noauto
.
Spust v konzoli
mount /media/diska pokud to bude v poradku, odstran to
noauto
a bude se ti to mountovat uz pri startu.
Dejv
Seznam dostupnych medii ziskas prikazem mount
a tam tu pripojenou sambu urcite mas.
Pokud pro tebe seznam dostupnych medii predstavuje neco jineho, neporadim ti. Ne, ze bych nechtel, ale nevim, co si pod pojmem seznam dostupnych medii predstavujes. A obavam se, ze i kdyz mi to vysvetlis, tak stejne nebudu vedet.
Dejv
Tuhle ikonu nepouzivam, ale kdyz jsem ji ted zkusil, tak na ni mam media, ktere mam v /etc/fstab
. Pripojene i nepripojene, pripojovane automaticky i rucne.
Dejv
Tiskni
Sdílej: