Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »#include <stdio.h> #include <stdlib.h> // skopilovat ako root: gcc -o test test.c && chmod +s test // potom spustit ako obycajny user ./test int main(int argc, char *argv[]) { // toto prejde aj pod beznym userom, zobrazi /etc/shadow system("cat /etc/shadow"); // toto neprejde, hlasi "mount: only root can do that" system("mount /dev/sdb1 /mnt/test"); return 0; }Po skompilovani ma binarka ./test ownera aj grupu root, nastavim suid priznak a spustim to ako normalny user. /etc/shadow to normalne vypisi, ale primontovat /dev/sdb1 na /mnt/test mi to nepovoli, prise ze len root to moze robit. Pridal som normalneho usera do skupiny disk (lebo /dev/sdb1 ma skupinu "disk") ale aj tak to nejde. Dokonca ani ked suidnem /bin/mount. Mozete mi niekto vysvetlit preco to nejde a ako to spravim aby to islo (nechcem pouzit sudo).
Řešení dotazu:
mount
nastaví reálné UID také na nulu nebo se místo spouštění příkazu mount
použije syscall mount()
. Tomu druhému bych dal přednost, z používání system()
v programu spouštěném se SUID bitem mám tak trochu husí kůži.
Normally, only the superuser can mount filesystems. However, when fstab contains the user option on a line, anybody can mount the corresponding system.NN
Tiskni
Sdílej: