O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
No nejake FS jo, ale nejrozsirenejsi ext3 ext4 ne.. pletu se?
Pletete. Online zvětšení je možné u ext{2..4}, ReiserFS, XFS i JFS (u posledních dvou dokonce jen online).
nevim jak to je s pristupem k datum, kdyz jeden PV ve VG odejde
Stejně jako kdyby vám u klasického oddílu odešla příslušná část média (třeba jedna plotna): bude záležet na tom, jaká část na příslušný PV připadne.
Tzn. nejaky vyznam na jednom /RAID0/ disku nema LVM smysl?
Vezměte si třeba migraci celého filesystému na nový disk. S LVM potřebujete na začátku krátký downtime na připojení nového disku a na konci krátký downtime na odpojení starého. Vlastní migraci můžete mezitím provést na živém filesystému. Bez LVM budete muset - pokud budete chtít zajistit konzistenci dat - filesystém odmountovat (nebo aspoň přemountovat read-only) na celou dobu kopírování. Vezmu-li v úvahu, že zkopírování disku velikosti, která je dnes běžná, trvá od deseti hodin výš, je to IMHO dost podstatný argument.
Omlouvam se, mluvil jsem puvodne o zmensovani.
U zmenšování si jistý nejsem, ale zmenšování filesystému znamená, že jste něco udělal špatně. Při použití LVM není potřeba rezervovat přehnaně moc místa, můžete zbytek nechat volný a průběžně z něj přidělovat jednotlivým LV podle potřeby.
jakto, ze migrace s LVM je rychlejsi?
Rychlejší není. Rozdíl je v tom, že po celou dobu, kdy probíhá, můžete se systémem plnohodnotně pracovat. Bude tam samozřejmě určité zpomalení přístupu k disku, ale všechno bude fungovat. To je obrovský rozdíl oproti klasice, kde po dobu kopírování filesystém nemůžete používat buď vůbec nebo jen read-only.
zmenšování filesystému znamená, že jste něco udělal špatněProc spatne? Co treba situace, ze mel kvanta dat, kterych se ted nadobro cilene zbavil a zbylo mu na LV zbytecne misto, o kterem vi na 99%, ze ho nevyuzije?
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: